top of page

Altın, faiz artışı endişelerinin borç anlaşmasındaki rahatlamayı dengelemesiyle düştü

Altın fiyatları Pazartesi günü düştü ve güçlü enflasyon verilerinin doları desteklemesi ve Fed'in daha fazla faiz artırımına gideceğine ilişkin beklentileri artırması ve ABD'nin borç temerrüdüne ilişkin korkuların hafiflemesiyle üç haftalık kayıplarını sürdürdü.
ABD'li milletvekilleri hafta sonu, ABD'nin harcama limitini iki yıllığına yükseltmek için "prensipte" bir anlaşmaya vardıklarını ve potansiyel olarak Haziran son tarihinden önce bir temerrüdü önlediklerini söylediler.
Haber, ABD'nin temerrüde düşmesinden kaynaklanan yaygın ekonomik bozulmaya ilişkin bazı korkuların hafiflemesine yardımcı oldu ve risk odaklı varlıklarda kazançları artırdı. Bu da, genellikle ekonomik baskı zamanlarında güvenli bir sığınak görevi gören altın üzerinde ağırlık yarattı.
Sarı metal ayrıca, Cuma günkü verilerin -Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan- Kişisel Tüketim Harcamaları endeksinin Nisan ayında beklenenden fazla yükselerek ülkedeki yapışkan enflasyonist koşullara işaret etmesiyle birlikte, Federal Rezerv'e yeniden odaklanmanın ortasında güçlenen dolardan daha fazla baskı gördü. .
Spot altın %0,2 düşüşle ons başına 1.942,24 $'a gerilerken, Ağustos'ta vadesi dolacak olan altın vadeli işlemleri %0,2 düşüşle 20:12 ET (00:12 GMT) itibarıyla %0,2 düşüşle 1.959,85 $'a geriledi. Her iki enstrüman da Mayıs ayının başlarında gördüğü rekor zirvelerden düştükten sonra iki ayın en düşük seviyelerine yakın işlem görüyordu.
Dolar, piyasaların Haziran ayında Fed tarafından 25 baz puanlık bir artış için pozisyon almaya başlamasıyla Pazartesi günü geçen hafta gördüğü iki ayın en yüksek seviyesini geçerek metal fiyatlarını baskı altına aldı. Fed Fonu vadeli fiyatları, piyasaların Haziran'da yaklaşık %65'lik bir zam şansıyla fiyatlandığını gösteriyor; bu, geçen hafta görülen hissiyattan keskin bir şekilde tersine döndü.
Faiz oranlarının artması ihtimali, altın gibi getirisi olmayan varlıklar için, bu tür varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini artırdığı göz önüne alındığında, kötü bir işarettir.
Fed, Mayıs ayı toplantısında gelecekteki faiz artırımlarına veri odaklı bir yaklaşımın sinyalini vermişti. Enflasyon Nisan ayına kadar yükseliyor gibi görünürken , merkez bankası şimdi daha fazla zam düşünebilir.
Olası bir borç temerrüdünden kaynaklanan ekonomik risklerin hafifletilmesi, merkez bankasına faiz oranlarını yükseltmeye devam etmesi için daha fazla boşluk sağlar ve yakın vadede altın için zayıf bir görünüm sunar.
Diğer değerli metaller Pazartesi günü düz-düşük aralığında hareket etti. Platin vadeli işlemleri %0,1 düşerken gümüş %0,2 yükseldi.
Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, son iki seansta keskin bir toparlanma kaydettikten sonra yedi ayın en düşük seviyelerinin üzerinde seyretti. Ancak kırmızı metal için görünüm, kötüleşen küresel üretim koşulları ve ana pazar Çin'deki potansiyel olarak zayıflayan talep nedeniyle kasvetli kaldı.
Bakır vadeli işlemleri pound başına 3,6733 dolarda yatay seyretti.


22 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page