top of page

Altın, faiz baskısıyla değer kaybediyor


1.618 dolar ile 2,5 yılın en düşük seviyesine gerileyen ons altın, gelen tepki alımlarıyla 1.730 dolara çıktı. Fakat ABD’de tarım dışı istihdamın beklentilerden iyi gelmesi ve işsizlik oranının gerilemesiyle yeniden düşüşe geçen altın 4 günlük kayıpla 1.660 dolara düştü.


Perşembe günü açıklanacak enflasyonun %8 üzerinde kalması bekleniyor. Fed’in de Kasım FOMC toplantısında 75 baz puanlık fai artışına devam etmesi bekleniyor. Bu beklentilerle yeniden 20 yılın zirvesine çıkan dolar endeksi bugün 113,55 seviyesini gördü. Endeks son saatte 112,90’dan ons altın ise 1.672 dolardan işlem görüyor.


Fed yetkililerinden güçlü mesajlar


Fed enflasyonu düşürmek için faiz arışlarının devam etmesi noktasında hem fikir, fakat birçok üye önden yüklemeli yüksek oranlı faiz artışlarının bu yıl devam etmesi gerektiği görüşünde. Bu yöndeki açıklamalar Kasım’da 75 baz puan ve Aralıkta da 50 baz puan beklentilerini kuvvetlendirdi.


Jeopolitik riskler altını destekleyemiyor


Mart ayında 2.000 dolar üzerine çıkarak zirveye yaklaşan ons altında Nisan itibarıyla küresel enflasyona bağlı para politikalarının fiyatlanmasıyla düşüş başladı. Nisan – Eylül dönemini kayıpla geçiren altın Ekim ayının ilk haftasını yükselişle kapatsa da bu hafta tüm kazançlarını geri verdi.


Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilimin yeniden yükselmesi emtia grubunda bir miktar yükseliş sağlarken gıda fiyatlarını da yükseltti, fakat altında bu yönde bir hareket yaşanmadı.

Dolar baskısının etkili olduğu altında bu hafta enflasyona bağlı oluşacak faiz beklentileriyle görülecek fiyatlamada 1.700 dolar ile 1.630 dolara aralığında oynaklık yaşanması bekleniyor.

24 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page