top of page

Altın, Fed ağırlıklı hafta öncesi güçlenen dolarla baskı altında

Altın fiyatları, yavaşlayan ekonomik büyüme ve yüksek faiz oranları korkularının güvenli liman talebini dolara yönlendirmesiyle geçen haftaki düşüş trendini sürdürerek Pazartesi günü düşüş yaşadı.
Bu hafta odak şimdi, bu hafta bir dizi Federal Rezerv konuşmacısından, özellikle de Cuma günü Başkan Jerome Powell'dan gelecek ipuçlarına odaklanacak.
Altın, tüccarların son karlara kilitlenmesi ve ayrıca Fed'in bu yıl faiz oranlarını indireceğine dair beklentileri azaltmasıyla geçen haftaki rekor seviyelerinden keskin bir şekilde geri çekildi.
Spot altın %0,1'den daha az düşerek ons ​​başına 2.009,99$'a gerilerken, altın vadeli işlemleri %0,3 düşerek 20:01 ET (00:01 GMT) itibariyle ons başına 2.014,60$'a geriledi. Sarı metal, geçen hafta %0,3 kaybettikten sonra şimdi 2.000$ destek seviyesini test etmeye yakın.
ABD'de ekonomik koşulların kötüleştiğine dair işaretler yavaş yavaş gelmeye devam etti ve Cuma günü yayınlanan veriler, enflasyonun sabit kalması ve istihdam piyasasının yavaşlaması nedeniyle tüketici duyarlılığının Mayıs ayında kötüleştiğini gösterdi.
Bir dizi imalat , perakende satış ve endüstriyel üretim okumaları bu hafta açıklanacak ve bunların ABD ekonomisine daha fazla ışık tutması bekleniyor. Fed bu yıl ılımlı bir resesyon uyarısında bulundu.
Politika yapıcılar arasında borç tavanının yükseltilmesi konusunda süregelen tartışmaların ortasında, ABD'nin borcunun temerrüde düşmesine ilişkin endişeler ve ABD bankacılığının iflasına ilişkin yenilenen korkular da piyasalar için bir endişe kaynağı oldu.
İki faktör altına yönelik güçlü güvenli liman talebini teşvik ederken, trader'lar Fed'in faiz oranlarını daha uzun süre daha yüksek tutacağına dair bahisler arasında geçen hafta bu eğilimi çözdüler . Bu da doları yükselterek doların Eylül ayından bu yana en iyi haftasını kaydetmesine yardımcı oldu.
Yüksek faiz oranları, getiri sağlamayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini yükseltiyor - 2022'ye kadar altını hırpalayan bir trend.
Diğer değerli metaller Pazartesi günü yükseldi, ancak geçen hafta büyük kayıplar verdi. Platin vadeli işlemleri %0,3 yükselirken, gümüş %0,1 arttı.
Bakır fiyatları geçen haftaki keskin düşüşlerin ardından Pazartesi günü daha da geri çekilirken, endüstriyel metallerdeki düşüş de devam edecek gibi görünüyor.
Bakır vadeli işlemleri , geçen hafta yaklaşık %4 kayıp yaşadıktan sonra %0.1 düşerek pound başına 3.7263 dolara geriledi - Kasım ayından bu yana en kötü düşüşü.

Piyasaların bu yıl emtia talebine ilişkin beklentilerini düşürmesiyle, Çin'de soğuyan bir ekonomik toparlanma belirtileri geçen hafta bakır fiyatlarını sarstı. Nikel ve demir cevheri gibi diğer endüstriyel metaller de büyük kayıplar kaydederken, Çin'in dünyanın en büyük kırmızı metal ithalatçısı olduğu göz önüne alındığında bakır en kötü etkilenen oldu.
18 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page