top of page

Altın, Fed belirsizliğinin devam etmesiyle son kazanımlarını koruyor.

Altın fiyatları Perşembe günü sabit kaldı ancak beklenenden güçlü gelen ABD perakende satış verilerinin ABD para politikasının gidişatına ilişkin belirsizlik yaratmasının ardından son toparlanma rallisini duraklattı.

Sarı metal, art arda iki gün süren güçlü yükselişin ardından Çarşamba günü hafif düştü; doların 2,5 ayın en düşük seviyesinden toparlanması ve Hazine getirilerinin son düşüşleri durdurması etkili oldu.

Başkanlar Xi Jinping ve Joe Biden'ın San Francisco'da buluşması sırasında altına yönelik güvenli liman talebi, ABD-Çin arasındaki üst düzey görüşmelerden biraz destek gördü. Toplantının Çin-ABD ilişkilerinde bir miktar iyileşmeye yol açtığı ve her iki tarafın da askeri kanalları yeniden açma konusunda anlaşmaya vardığı görüldü.

Ancak toplantının ardından Biden'ın Xi'yi "diktatör" olarak nitelendirdiği açıklaması Pekin'i potansiyel olarak rahatsız etme tehdidinde bulundu.

Spot altın %0,2 artışla ons başına 1.963,26 dolara yükselirken,Aralık ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 00:16'da (05:16 GMT) %0,1 artışla ons başına 1.965,85 dolara yükseldi. Her iki enstrüman da bu hafta başındaki üç haftanın en düşük seviyesinden keskin bir şekilde toparlandı.

Güçlü ABD perakende satışları Fed belirsizliğini artırıyor

Gece açıklanan veriler, ABD perakende harcamalarının Ekim ayına kadar dirençli kalmaya devam ettiğini gösterdi . Önümüzdeki aylarda hala yapışkan fiyat baskılarının habercisi olabileceği göz önüne alındığında, bu okuma ABD enflasyonundaki son düşüşe ilişkin iyimserliği bir şekilde dengeledi . Enflasyon hala Fed'in yıllık %2 hedefinin oldukça üzerinde kaldı.

Perakende satış verileri dolarda ve Hazine tahvil getirilerinde toparlanmayı teşvik etti , bu da altını baskı altına aldı ve sarı metalin iki günlük yükselişini durdurdu.

Bu hafta başında açıklanan Ekim ayı enflasyon verilerinin beklenenden zayıf gelmesi, Federal Rezerv'in faiz oranlarını artırmayı bıraktığı yönündeki bahisleri artırmıştı. Bu iddialar hala devam ederken, Çarşamba günkü perakende satış verileri ABD faiz oranlarının ne kadar yüksek kalacağına dair şüpheleri artırdı.

Fed, gelecekteki faiz artırımlarında veriye dayalı bir yaklaşımın sinyalini verdi. Ancak Fed yetkilileri yakın zamanda faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağını da yineledi .

Yüksek oranların külçeye yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırdığı göz önüne alındığında, böyle bir senaryo altın için kötü bir işaret. Bu eğilim altının bu yılki büyük artışlarını sınırladı ve fiyatları arzu edilen ons başına 2.000 dolar seviyesinin oldukça altında tuttu.

Bakır, Çin emlak piyasasındaki sıkıntılarla düştü

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, Çin emlak piyasasındaki zayıflığın devam ettiğini gösteren verilerin ardından Perşembe günü düştü.

Aralık ayında vadesi dolan bakır vadeli işlemleri %0,3 düşüşle pound başına 3,7012 dolara geriledi.

Veriler, Çin ev fiyatlarının Ekim ayında düşmeye devam ettiğini ve Çin ekonomisinin neredeyse dörtte birini oluşturan emlak sektörü için çok az rahatlama sağladığını gösterdi.

Sektör aynı zamanda bakır talebinin de önemli bir itici gücüdür. Yine de bakır fiyatları bu haftaki kazanımlarının çoğunu korudu; diğer göstergeler (özellikle sanayi üretimi ) dünyanın en büyük bakır ithalatçısında bir miktar esneklik gösterdi.


6 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page