top of page

Altın, Fed belirsizliğiyle dalgalanıyor, bakır toparlanmasını sürdürüyor.

Piyasalar yaklaşan Federal Rezerv toplantısı öncesinde gerilerken altın fiyatları Çarşamba günü çok az hareket ederken, bakır fiyatları altı ayın en düşük seviyesinden toparlanmaya devam etti.

Sarı metal, zayıf ABD ekonomik verilerinin doları aşağı çekmesi ve Fed'in faiz oranlarını artırmaya devam etmek için boşluktan yoksun kalacağına dair bazı bahisleri teşvik etmesiyle bu hafta bir miktar destek gördü.

Ancak bu destek, Fed'in bir sonraki hamlesine ilişkin belirsizlik ortamında doların toparlanmasıyla sınırlı kaldı. ABD ekonomisinin bazı yönleri soğuyor gibi görünse de, enflasyon ve işgücü piyasası hala sıcak seyrediyor ve bu da merkez bankasının politikayı sıkılaştırması için daha fazla baskı oluşturuyor.

Fed mevcut oran artış döngüsünü duraklatsa bile, faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutması bekleniyor - bu, altın gibi getiri sağlamayan varlıklar için kötü bir senaryo.

Fed Fonu vadeli fiyatları, piyasaların Fed'in faiz oranlarını önümüzdeki hafta sabit tutma ihtimalinin yaklaşık %82 olduğunu fiyatladığını gösteriyor.

Spot altının onsu 1.963,51 dolarda sabit kalırken, altın vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 20:03 ET (00:03 GMT) itibariyle ons başına 1.979,65 dolara geriledi. Geçen ay gördüğü iki ayın en düşük seviyesinden toparlandıktan sonra her iki enstrüman da önceki seansta çok az hareket etti.

Sarı metal, bir dizi zayıf verinin risk odaklı varlıklara yönelik iştahı kırmasına rağmen, geçen ay sınırlı güvenli liman talebi gördü. Ancak bu yıl bir ABD ve Avrupa durgunluğu sonunda altın talebini canlandırabilir.

Avustralya ve Japonya'dan gelen ilk çeyrek GSYİH verileriyle başlayarak, diğer büyük ekonomilerden gelen ekonomik göstergeler bu hafta açık . Çin ticaret ve enflasyon verileri de bu hafta açıklanacak.

Diğer değerli metaller Çarşamba günü hafifçe yükseldi. Platin vadeli işlemleri %0,3 yükseldi ve iki ayın en düşük seviyelerinden toparlanmasını sürdürdü, gümüş vadeli işlemleri ise %0,1 yükseldi.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, Mayıs ayında altı ayın en düşük seviyesine ulaştıktan sonra yükselmeye devam etti. Kırmızı metal, Çin'den gelen bazı olumlu ekonomik verilerle de cesaretlendi.

Bakır vadeli işlemleri önceki seansta %1'den fazla yükseldikten sonra %0,2 artışla pound başına 3,7757 dolara yükseldi.

Dünyanın en büyük bakır ithalatçısındaki emtia talebine ilişkin daha fazla ipucu için, odak şimdi doğrudan günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan Çin ticaret verilerine çevrildi. Çin'in emtia ithalatı, COVID sonrası ekonomik toparlanmanın hızı tükendiği için Nisan ayında düştü ve bu da bu yılki güçlü emtia talebine ilişkin şüpheleri artırdı.


10 görüntüleme0 yorum
bottom of page