top of page

Altın, Fed'den daha fazla ipucu gelmeden önce su üzerinde ilerliyor, bakır kar elde etmeyi görüyor

Piyasalar bu hafta para politikasına ilişkin daha fazla işaret için bir dizi Federal Rezerv konuşmacısı ve tanıklığı beklerken altın fiyatları Pazartesi günü az hareket ederken, yatırımcılar son karları satarken bakır geri çekildi.

ABD piyasa tatili nedeniyle Pazartesi günü metal piyasalarında işlem hacimlerinin zayıf olması beklenirken, Fed yetkililerinin, özellikle de Başkan Jerome Powell'ın bu hafta sonunda yapacağı bir açıklama beklentisinin de büyük bahisleri caydırması bekleniyor.


Altın menzilli olmaya devam ediyor, odak Fed'de

Spot altının onsu 1.957,88 dolarda yatay seyrederken, altın vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 21:05 ET (01:05 GMT) itibariyle ons başına 1.971,20 dolara geriledi.
Her iki sözleşme de geçen yıl altının gidişatını büyük ölçüde belirleyen ABD para politikasının gidişatına ilişkin karışık ipuçları arasında geçen ay görülen dar işlem aralığında kaldı.
Fed, geçen hafta bir yılı aşkın bir süredir ilk kez faiz artırım döngüsüne ara vermiş olsa da, banka hala bu yıl en az iki faiz artırımı olasılığı konusunda uyarıda bulunarak altın fiyatlarında toparlanma ihtimalini azaltıyor.
Yüksek faiz oranları, getiri sağlamayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini yükselterek altın fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor. Geçen hafta Fed'in aldığı kararın ardından dolar düşmeye devam ederken , altın sınırlı bir destek gördü.
Enflasyonun Merkez Bankası'nın yıllık %2'lik hedefinin oldukça üzerinde seyretmeye devam etmesi nedeniyle, piyasalar şu anda Fed'in Temmuz ayında yapacağı 25 baz puanlık bir artışı fiyatlıyor .
Fed Başkanı Powell'ın Çarşamba günü Kongre huzurunda yapacağı bir ifadenin para politikası hakkında daha fazla ipucu vermesi beklenirken, birkaç Fed yetkilisinin de hafta boyunca konuşması bekleniyor.


Bakır, kar elde etme ve Çin'in büyümesini söz konusu görüyor

Bakır fiyatları, trader'ların son dönemdeki bazı karlarına kilitlenmesiyle üç haftalık güçlü büyümenin ardından Pazartesi günü geriledi. Ancak Çin'deki ekonomik toparlanmaya ilişkin sorular da piyasaları baskı altına aldı.
Bakır vadeli işlemleri , son üç hafta içinde %5'e kadar yükseldikten sonra %0,5 düşerek pound başına 3,8753 $'a geriledi. Bu toparlanmanın büyük bir kısmı, fiyatların Mayıs ayında altı ayın en düşük seviyesine düşmesinin ardından tüccarların bakır alımı yapmasından kaynaklandı.
Bir dizi büyük yatırım bankası, bu yılın başlarında anti-COVID önlemlerinin kaldırılmasına rağmen beklenenden daha yavaş bir ekonomik toparlanmayı gerekçe göstererek ülke için gayri safi yurtiçi hasıla tahminlerini düşürürken, Çin'in talebine ilişkin endişeler devam etti.17 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page