top of page

Altın, Fed'den gelen şahin açıklamaların etkisiyle düşüş yaşıyor.

Ons altın bugün %1,5 oranında değer kaybederek 1.970 dolar ile son iki haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Altın neden yükseldi, neden düşüyor?

Altın, Mart ayında bankacılık krizinin güvenli liman talebini artırmasıyla 1.814 dolardan yükselişe geçti. Bu ay ise Fed’in yıl içinde faiz indirimine gideceği beklentisinin güçlenmesi ve ABD verilerinin de yavaşlama olasılığını desteklemesi altını 2.049 dolara taşıdı. Bu seviye Mart 2022’de jeopolitik risklerle test edilen 2.074 dolar sonrası en yüksek seviye oldu.

Altını yükselten beklentilerde bu hafta Fed yetkililerinden gelen açıklamalarla zayıflama oldu. Fed Atlanta Başkanı Raphael Bostic ve Fed St. Louis Başkanı James Bullard, şahin açıklamalarda bulundular. ABD’de enflasyonun inatçı olması sebebiyle faiz artışlarının biraz daha devam etmesi gerektiğini belirten Bullard’a nihai faiz oranlarında bir süre beklemek gerektiğini belirten Bostic eşlik etti. Açıklamalar sonrası altın 1.970 dolara indi.

Gram altında da düşüş var

Onstaki yükselişin etkisiyle rekor kıran gram altın, bugün 1.228 TL’ye geriledi. Yurt içinde dolar kurunun hareketlenmeye başlaması ve onsta da yılın zirvesine çıkılmasıyla gram fiyatı geçen hafta 1.273 TL ile rekor kırmıştı. Fiyat bu hafta ons etkisiyle düşüş yaşarken dolar kuru ise 19,40 üzerinde işlem görüyor.


16 görüntüleme0 yorum
bottom of page