top of page

Altın, Fed'den Kashkari'nin resesyonu işaret etmesiyle 2.000 doları daha da aştı

Altın fiyatları, Minneapolis Federal Rezerv Başkanı Neel Kashkari'nin bu yıl potansiyel bir resesyona işaret etmesinin ardından güvenli liman alımlarının desteğiyle Çarşamba günü kilit seviyeleri geçti ve günün ilerleyen saatlerinde daha fazla ABD ekonomik ipucuna odaklanıldı.

Kashkari, birkaç ABD bankasının iflas etmesinden sonra yükselen faiz oranlarının ve borç vermedeki yavaşlamanın bu yıl potansiyel bir durgunluğu tetikleyebileceğini söyledi . Ancak enflasyonun yüksek kalmasına izin vermenin muhtemelen daha kötü olacağını da belirtti.

Yorumları , Mart ayında daha da gevşemesi muhtemel olan tüketici fiyat endeksi enflasyon verileri öncesinde geldi . Ancak gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyonun inatla yüksek kalması bekleniyor ve bu da daha geniş fiyat baskılarını artırabilir.

Fed, yüksek enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarını artırmaya devam etme sözü verdi. Merkez bankasının yine Çarşamba günü yapılacak olan son toplantı tutanaklarının bu konuya daha fazla ışık tutması bekleniyor.

Spot altın %0,5 artışla ons başına 2.013,33 $'a yükselirken, altın vadeli işlemleri %0,5 artışla 21:46 ET (01:46 GMT) itibarıyla %0,5 artışla 2.028,25 $'a yükseldi. Her iki enstrüman da şu anda 2020 rekor seviyesinden yaklaşık 60 $ uzakta.

ABD'de resesyon beklentisi, birkaç ABD bankasının iflasının Fed'in faiz oranlarını artırmaya devam etmek için sınırlı boş alana sahip olduğu yönündeki beklentileri artırmasıyla Mart başından beri düşüşte olan altına yönelik güvenli liman talebini artırdı.

Fed'in faiz artırım döngüsündeki bir duraklama, bu tür varlıkları elde tutmak için daha düşük bir fırsat maliyeti gerektirdiği düşünülürse, altın ve diğer getiri sağlamayan varlıklar için iyiye işarettir. Dolar , Çarşamba günü bir sepet para birimi karşısında daha da geri çekilirken, Hazine getirileri de gecelik ticarette düştü.

Diğer değerli metaller Çarşamba günü güçlü kazançlar kaydetti, platin vadeli işlemleri %0,6 artışla ons başına 1.010,80 dolardan, gümüş vadeli işlemleri ise %2,1 artışla ons başına 25,475 dolara ulaştı.

Öte yandan, artan resesyon korkuları endüstriyel metaller üzerinde ağırlık yaratırken, bakır fiyatları gün içinde yatay seyretti.

Bakır vadeli işlemleri , Çin'deki ekonomik toparlanmanın hızının tükenmekte olduğuna dair daha fazla işaretin baskısı altında kalarak pound başına 4.0297 dolarda sessiz kaldı.

Dünya çapında yavaşlayan imalat faaliyeti, tüccarları büyük ölçüde bakırdan uzak tuttu ve bu eğilimin, ekonomik koşullar kötüleştikçe yakın vadede devam etmesi bekleniyor.


25 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page