top of page

Altın, Fed endişelerinin güvenli liman temyizini dengelemesiyle 2.000 doların altına sabitlendi

Federal Rezerv'in olası faiz artırımı beklentisinin doları desteklemesi ve sarı metale olan talebi azaltmasıyla altın fiyatları Salı günü erken Asya ticaretinde çok az hareket etti ve kilit seviyelerin oldukça altında kaldı.
Fed'in Çarşamba günü yapacağı iki günlük toplantının sonunda faiz oranlarını 25 baz puan artırması bekleniyor . Ancak piyasalar, merkez bankasının faiz artırım döngüsünde bir duraklama sinyali verip vermeyeceği konusunda belirsiz.
Artan faiz oranlarının getiri sağlamayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini artırması göz önüne alındığında, bu durum altına olan talebi sınırlı tuttu. Dolar , ABD Hazine tahvil getirilerinde olduğu gibi Pazartesi günü yükseldi.
Spot altının onsu 1.982,31 dolarda yatay seyrederken, altın vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 20:25 ET (00:25 GMT) itibariyle ons başına 1.991,15 dolara geriledi.
ABD bankacılık krizine ilişkin endişeler First Republic Bank'ın (NYSE: FRC ) JPMorgan Chase & Co. : JPM ).
Birinci Cumhuriyet, 2008 krizinden bu yana en büyük ABD bankacılık başarısızlıkları dizisinde düşen en son domino taşı oldu, çünkü daha geniş bir bankacılık çöküşü korkusu, daha küçük borç verenlerden kitlesel bir mevduat çıkışı gördü.
Silicon Valley Bank gibi borç verenlerin bu yılın başlarında çöküşü, artan güvenli liman talebi üzerine altına keskin girişleri tetikledi. Ancak Fed'in korkuları bu hafta böyle bir senaryoya engel olmuş gibi göründü.
Piyasalar ayrıca, özellikle hükümetin borç limiti yaklaşımlarını yükseltmesi için son tarih olarak, potansiyel bir ABD borcu temerrüdü izliyordu. Hazine Bakanı Janet Yellen, 1 Haziran'a kadar olası bir temerrüde karşı uyardı.
Altın, Nisan ayının başlarında rekor seviyelere tırmandıktan sonra güçlenen sarı metalin ardından yaklaşık üç haftadır ons başına 2.000$ seviyesini korumakta zorlanıyor. Sarı metalin gelecekteki patikası, muhtemelen Fed'in faiz oranlarına ilişkin duruşunun yanı sıra bankacılık krizindeki yeni gelişmeler tarafından belirlenecektir.
Platin ve gümüş vadeli işlemlerinin her biri yaklaşık %0,1'lik artışla diğer değerli metaller Salı günü çok az hareket etti .
Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları yatay seyretti, ancak dünya genelinde imalatta yavaşlama belirtilerinin artmasıyla muhtemelen daha fazla baskı altında kaldı.
Bakır vadeli işlemleri pound başına 3,9380 dolarda yatay seyretti. Çin imalat faaliyetindeki beklenmedik düşüş, dünyanın en büyük bakır ithalatçısında yavaşlayan talebe ilişkin endişeleri artırdı.19 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page