top of page

Altın, Fed Faiz Riskleri Büyüdükçe Beşinci Ay Zararına Hazırlandı

Altın fiyatları Çarşamba günü düştü ve Federal Rezerv tarafından agresif politika sıkılaştırma korkuları arasında art arda beşinci aylık kayıp için ayarlanırken, Çin imalat faaliyeti Ağustos ayında hafifçe iyileşirken bakır yükseldi.
Spot altın 21:56 ET'ye (01:56 GMT) kadar %0.2 düşüşle 1.721.67$'a düşerken, altın vadeli işlemleri %0.2 düşüşle ons başına 1.732.85$'a düştü. Her iki gösterge de, Fed'in bu yıl faiz oranlarını artırmaya başlamasının ardından beşinci ay düşüşleri olan Ağustos ayında yaklaşık %2,4 oranında kaybedecek şekilde ayarlandı.
Verilerin ABD'deki açık işlerde beklenenden daha büyük bir artış göstermesinin ardından külçe fiyatları Salı günü düştü . İşgücü piyasasındaki gücün Fed'e oranları agresif bir şekilde yükseltmek için daha fazla alan sağladığı göz önüne alındığında, dolar endeksi okumadan sonra yükseldi .
Veriler ayrıca Cuma günü açıklanacak ABD tarım dışı maaş bordrolarının da önüne geçti. Güçlü bir okuma, Fed'i daha agresif politika sıkılaştırmasına yönlendirebilir.
Tüccarlar şimdi , Fed'in Eylül ayında 75 baz puanlık faiz artırımına yaklaşık %70 ihtimal veriyorlar.
Altın, Fed'in bir dizi sert faiz artırımının doları ve ABD Hazine getirilerini artırmasıyla bu yıl uzun bir düşüş yaşadı. Sarı metal, özellikle Fed Başkanı Jerome Powell'ın merkez bankasının sıkılaştırma döngüsünü yavaşlatma niyeti olmadığı konusunda uyarmasının ardından geçen hafta sert bir darbe aldı.
Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, Çin imalat faaliyetinin Ağustos ayında beklenenden biraz daha düşük hızda daraldığını gösteren verilerin ardından Çarşamba günü hafifçe toparlandı.
Bakır vadeli işlemleri %0.3 artışla pound başına 3.5685$'a yükseldi. Tüccarların Çin'in bu yıl teşvik çabalarını artıracağına bahse girmesiyle, kırmızı metal de bu ay %4 kazanç elde etmeye ayarlandı.
Çin, dünyanın en büyük bakır ithalatçısı. Hükümet verileri Çarşamba günü, ülkenin imalat PMI'sının 49.2'lik bir okuma beklentilerine kıyasla Ağustos ayında 49.4 olduğunu gösterdi.
50'nin altında bir okuma kasılmayı gösterir. Çin'deki genel ticari faaliyet Ağustos ayında genişlerken, bunu Temmuz'dan daha yavaş bir hızda yaptı.


16 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page