top of page

Altın, Fed haftası başlarken geri çekildi, bakır Çin'deki sıkıntılardan etkilendi.

Önemli bir Federal Rezerv toplantısı beklentisi hafta başında yatırımcıları temkinli tutarken, bakır fiyatları Çin'deki yavaşlayan talebe ilişkin endişelerle büyük kayıplar verirken, altın fiyatları Pazartesi günü hafifçe düştü.

Fed toplantısı öncesinde dolardaki toparlanma , doların Temmuz başında gördüğü 15 ayın en düşük seviyelerinden daha da uzaklaşmasıyla metal piyasalarını da biraz baskı altına aldı.

Yine de, altın fiyatları, Fed'in bu haftaki son zammın ardından gelecekteki faiz artırımlarında potansiyel olarak bir duraklama sinyali vereceğine dair artan bahisler arasında iki ayın zirvesi görüşünde kaldı.

Spot altın hafifçe düşerek ons ​​başına 1.961.66$'a gerilerken, vadeli altın %0.2 düşüşle 1.963.35$'a geriledi.

Fed odakta, 25 baz puanlık artış bekleniyor

Piyasalar, Çarşamba günkü iki günlük toplantının sonunda Fed'in faiz oranlarına ilişkin kararına odaklandı. Merkez bankasının faiz oranlarını 25 baz puan artırması bekleniyor .

Ancak yatırımcılar, Fed'in yaklaşık 16 aylık faiz artırım döngüsünün sonuna yaklaştığı göz önüne alındığında, merkez bankasının gelecekteki faiz artırımlarında uzun süreli bir duraklama açıklayacağına da bahse giriyor.

Yükselen faiz oranlarının külçe yatırımının fırsat maliyetini artırdığı düşünülürse, böyle bir senaryo altın için iyiye işaret. Ancak ABD oranlarının da daha uzun süre daha yüksek kalacağı göz önüne alındığında, sarı metalin rekor zirveleri yeniden yakalayıp yakalayamayacağı belirsiz.

ABD enflasyonunun merkez bankasının yıllık %2'lik hedefinin üzerinde seyretmeye devam etmesi göz önüne alındığında, Fed'in faiz artırım döngüsüne ara verip vermeyeceğine ilişkin belirsizlik de devam ediyor.

Diğer değerli metaller Pazartesi günü geriledi, platin vadeli işlemleri %0,1 düşerken, gümüş vadeli işlemleri %0,2 düştü.

Fed'in yanı sıra Avrupa Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası da bu hafta para politikasına karar verecek.

Bakır, haftalık sert düşüşünden sakinleşiyor, odak Çin teşviki

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, piyasaların ana ithalatçı Çin'e odaklanmaya devam etmesiyle geçen hafta yaklaşık %3 düştükten sonra istikrar kazandı.

Bakır vadeli işlemleri %0,1 artışla pound başına 3,8223 dolara yükseldi.

Çin'den gelen zayıf ekonomik okumalar, dünyanın en büyük bakır ithalatçısındaki toparlanmanın hızını kesmesiyle geçen hafta bakır fiyatlarında keskin düşüşleri tetikledi.

Çin hükümetinin şimdi büyümeyi desteklemek için daha fazla teşvik önlemi alması bekleniyor - bu, ülkenin artan bakır ithalatını tetikleyebilecek bir senaryo.

Ancak Pekin'in geçen hafta açıkladığı otomobil ve tüketici elektroniği harcamalarını artırmaya yönelik önlemler, kırmızı metale sınırlı destek sağladı.


11 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page