top of page

Altın, Fed'in faiz artırımına devam etmeyeceği yönündeki iddialarla yükseliyor kazanımlar sınırlı

Altın fiyatları Perşembe günü, Fed'in beklenenden daha az şahin bir ton kullanmasının ardından zayıf doların ve Hazine tahvil getirilerinin desteğiyle yükseldi, ancak sarı metaldeki kazanımlar artan risk iştahı nedeniyle sınırlı kaldı.

Merkez bankası, Çarşamba günü geniş çapta beklendiği gibi faiz oranlarını değiştirmedi . Ancak Fed Başkanı Jerome Powell'ın yorumları, özellikle Fed başkanının finansal koşulların son aylarda önemli ölçüde sıkılaştığını kabul etmesiyle, piyasaların daha fazla faiz artırımı olasılığının azaldığını fiyatladığını gösterdi.

Fed fon vadeli işlemleri, yatırımcıların Aralık ayında faiz oranlarında bir duraklama ihtimalinin %80 olduğunu fiyatladıklarını ve Fed'in 2024 ortalarında faiz indirimine başlayacağını gösterdi.

Dolar ve Hazine tahvili getirileri bu düşünceyle düşerek altının lehine oldu. Ancak tüccarlar çoğunlukla hisse senedi gibi risk odaklı varlıklara yöneldi ve bu da sarı metalin büyük kazanımlarını sınırladı.

Spot altın yüzde 0,2 artışla ons başına 1.986,07 dolara yükselirken, Aralık ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 00:52 itibarıyla ons başına yüzde 0,3 artışla 1.993,70 dolara yükseldi.

Altın bir miktar faiz indirimi görüyor ancak tarım dışı istihdam başka bir teste giriyor

Artık odak noktası doğrudan Cuma günü yayınlanacak olan ABD tarım dışı istihdam verilerine odaklandı . İstihdam piyasasındaki herhangi bir güç belirtisi, Fed'in faiz artırımına daha fazla ivme kazandırmasını sağlarken, Powell da Çarşamba günü bu görüşünü yineledi.

Çarşamba günü yayınlanan özel istihdam verileri, iş piyasasında bir miktar soğuma olduğunu gösterdi; bu da tarım dışı istihdam verilerinin daha yumuşak okunabileceğine işaret edebilir.

Altının daha fazla faiz artırımı yapılmama ihtimalinden faydalanması beklenirken, ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalması muhtemel olduğundan sarı metalde herhangi bir önemli yükseliş şüpheli olmaya devam ediyor.

Powell ayrıca Fed'in %2'lik enflasyon hedefine ulaşmadan önce hala kat etmesi gereken uzun bir yol olduğunu kabul etmiş ve daha önce bankanın hedef oranının en azından 2024 sonuna kadar %5'in üzerinde kalacağının sinyalini vermişti.

Sarı metali tutmanın fırsat maliyetini artırdığı göz önüne alındığında, daha yüksek oranlar altın için kötü bir işaret. Yine de sarı metal, İsrail-Hamas savaşının patlak vermesinin güvenli liman talebini artırmasıyla Ekim ayındaki güçlü yükselişlerini sürdürüyor.

Bakır zayıf dolardan dolayı yükseliyor ancak Çin kazançların sınırlı olmasından korkuyor

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, Fed toplantısının ardından doların zayıflamasının etkisiyle Perşembe günü hafif yükseldi.

Bakır vadeli işlemleri %0,3 artışla pound başına 3,6710 dolara yükseldi.

Ancak kırmızı metaldeki daha büyük kazanımlar, bu hafta imalat faaliyetlerine ilişkin beklenenden zayıf gelen bir dizi verinin ardından Çin'e ilişkin süregelen endişeler nedeniyle engellendi . Piyasalar artık Cuma günü hizmetler sektörüyle ilgili bir okumayı bekliyordu .

22 görüntüleme0 yorum

Komentáře


bottom of page