top of page

Altın, Fed'in korkularının devam etmesi ve daha fazla veri beklenmesiyle su altında kalıyor.

Altın fiyatları Pazartesi günü piyasaların Fed'in şahin ama tekrarlayan yorumlarını sindirmesi ve bu hafta çok sayıda önemli ekonomik verinin gelmesiyle çok az hareket etti.

Fed Başkanı Jerome Powell Cuma günü ABD faiz oranlarının yapışkan enflasyonu frenlemek için daha da yükselebileceği konusunda uyarmıştı; bu senaryo altın için kötü bir senaryoydu.

Ancak sarı metaldeki kayıplar, fiyatların Ağustos başında beş ayın en düşük seviyelerine gerilemesi nedeniyle sınırlı kaldı.

Altın, son dönemdeki düşük seviyelerinden istikrarlı bir toparlanma kaydetti ancak ABD faiz oranlarına yönelik şahin görünüm nedeniyle sarı metalin daha fazla güçlenmesi söz konusu olmaya devam ediyor. Üç ayın en yüksek seviyelerine yakın işlem gören doların güçlenmesi de metal piyasaları üzerinde baskı yarattı.

Spot altın ons başına 1.915,11 dolarda sabit kalırken, Aralık ayında vadesi dolacak altın vadeli işlemleri TSİ 00:33'te (04:33 GMT) %0,1 artışla ons başına 1.942,50 dolara yükseldi.

Powell ayrıca Cuma günü Fed'in ABD faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutabileceğini, ekonomideki son dönemdeki esnekliğin merkez bankasına bunu yapmak için daha fazla hareket alanı sağladığını yineledi.

ABD ekonomik verileri bu hafta açıklanıyor

Piyasalar artık bu hafta dünyanın en büyük ekonomisinden ikinci çeyrek GSYİH verileri, PCE enflasyonu ve tarım dışı istihdam verileri de dahil olmak üzere bir dizi ekonomik veriyi bekliyor .

GPD'ye ilişkin daha önce yapılan bir okuma, ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte beklenenden çok daha fazla büyüdüğünü gösterdi; bu da aktivitenin Fed'in başlangıçta beklediği kadar soğumadığını gösteriyor.

Fed'in tercih ettiği enflasyon ölçütü olan kişisel tüketim harcamalarına ilişkin okuma da bu hafta yapılacak ve enflasyonun Temmuz ayına kadar istikrarlı kaldığını göstermesi bekleniyor.

Ağustos ayı tarım dışı istihdam verileri de bu hafta açıklanacak ve ABD işgücü piyasasındaki esnekliğin devam ettiğini gösterecek.

Ekonomideki güç, yapışkan enflasyon ve güçlü istihdam piyasasıyla birleştiğinde, Fed'e faiz oranlarını artırmaya devam etme ve hatta faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutma konusunda daha fazla hareket alanı sağlıyor. Yüksek oranların getirisi olmayan varlıkları tutmanın fırsat maliyetini artırdığı göz önüne alındığında, böyle bir senaryo altın için kötü bir işaret.

Bakır Çin iyimserliğiyle desteklendi, PMI verileri bekleniyor

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, Çin'in daha fazla teşvik önleminin hissiyatın iyileşmesine yardımcı olmasıyla Pazartesi günü yükseldi.

Bakır vadeli işlemleri %0,4 artışla pound başına 3,8042 dolara yükseldi.

Çin'in hafta sonu hisse senedi ve emlak piyasalarını desteklemeyi amaçlayan daha fazla önlemi açıklaması, ülkede nihai ekonomik toparlanma konusunda bir miktar iyimserliğin oluşmasına yardımcı oldu.

Şimdi odak noktası dünyanın en büyük bakır ithalatçısının Perşembe ve Cuma günü açıklayacağı bir dizi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verisi olacak. Çin imalat faaliyetinin Ağustos ayında art arda üçüncü ayda da daralması bekleniyor.


16 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page