top of page

Altın, Fed kararı arifesinde geri çekildi, bakır yükseldi.

Altın fiyatları Salı günü düşüş yaşadı ve piyasalar bu hafta yapılacak Federal Rezerv toplantısı öncesinde gerilerken, bakır Çin'in teşvik tedbirlerine odaklanmaya devam ederken bir miktar güç gördü.

Yatırımcılar Fed toplantısı beklentisiyle dolara dönerken, dolardaki güç ve Hazine getirileri de metal fiyatlarını baskı altına aldı .

Son zamanlardaki kayıplar, altının ons başına 1.950$'a doğru gerilemesine neden oldu ve piyasalar Fed'in yaklaşan kararından endişe ederken bunun bir destek olarak test edilmesi bekleniyor.

Spot altın hafifçe düşerek ons ​​başına 1.954.34$'a gerilerken, Ağustos'ta vadesi dolacak olan altın vadeli işlemleri %0.3 düşerek ET 20:08 (00:08 GMT) itibariyle ons başına 1.955.75$'a geriledi.

Fed faiz artışı fiyatlandı, ancak görünüm belirsiz

Fed'in Çarşamba günkü iki günlük toplantısının sonunda faiz oranlarını 25 baz puan artırması bekleniyor , ancak piyasaların zammı zaten fiyatlamış olması bekleniyor.

Tüccarlar için önemli bir belirsizlik noktası, merkez bankasının gelecekteki faiz artırım planları ile ilgili olarak ne sinyal vereceğidir. Fed Fonu vadeli fiyatları, merkez bankasının Çarşamba günkü artışın ardından faiz artırım döngüsünde uzun süreli bir duraklama açıklamasının beklendiğini gösteriyor.

Ancak ABD enflasyonunun hala Fed'in yıllık hedefinin oldukça üzerinde seyretmekte olduğu göz önüne alındığında, banka potansiyel olarak bu yıl en az bir faiz artırımı sinyali daha verebilir.

Külçe tutmanın fırsat maliyetini artırdıkları göz önüne alındığında, artan faiz oranları, altın gibi getiri sağlamayan varlıklar için kötü bir işaret. Bu ticaret, altını 2022'ye kadar hırpaladı ve sarı metalde bu yıl şimdiye kadar sınırlı kazanımlar elde etti.

ABD oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı göz önüne alındığında, altının görünümü de belirsizliğini koruyor.

Bakır yükseldi, odak Çin'de

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları Salı günü hafif yükseldi ve önde gelen ithalatçı Çin'in zor durumdaki ekonomisi için daha fazla politika desteği sinyali vermesinin ardından önceki seanstaki kazançlarını sürdürdü.

Devlet basınında çıkan haberlere göre Çin'in üst düzey liderleri, Komünist Parti'nin en üst düzey karar alma organı olan Politbüro'nun bir toplantısında daha fazla destek sözü verdi.

Hareket, dünyanın en büyük bakır ithalatçısında daha fazla harcamanın habercisi olsa da, aynı zamanda Çin'in emlak piyasasının bir borç krizinin eşiğine gelmesiyle geldi. Ülkedeki imalat faaliyeti de bu yıl keskin bir şekilde yavaşladı.

Çin'e ilişkin endişeler bu yıl bakır fiyatlarını vurdu ve kırmızı metal şimdi toparlanma mücadelesi veriyor. Bakır vadeli işlemleri önceki seansta %0.6'lık bir artışın ardından %0.1 artışla pound başına 3.8528 $'a yükseldi.


13 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page