top of page

Altın, Fed toplantısı öncesi doların yükselmesiyle geri çekildi

Altın fiyatları, bu hafta yapılacak Federal Rezerv toplantısı öncesinde ihtiyatın devreye girmesiyle güçlenen doların baskısı altında geriledi ve daha geniş metal piyasaları da düşüş kaydetti.

Sarı metal , bankanın faiz oranlarını 25 baz puan artırmasının beklendiği Çarşamba günkü iki günlük Fed toplantısının sonuçlanması öncesinde haftaya yavaş bir başlangıç ​​yaptı .

Ancak ABD'den gelen son ekonomik veriler, merkez bankasının faiz oranlarını daha da artırmak için yeterli boş alana sahip olabileceğini gösterdiğinden, para politikasına ilişkin görünümü kilit bir odak noktası olacak.

Spot altın %0,1 düşüşle ons başına 1.922,10 $'a gerilerken, altın vadeli işlemleri ons başına 1.921,75 $ civarında sessiz kaldı.

Vadeli işlem sözleşmesinin yakında sona ermesinden önce spot fiyatın vadeli fiyatı geçmesi, altına kısa vadeli talebin hala güçlü olduğunu gösteriyor.

ABD'den gelen daha yumuşak enflasyon okumaları , Fed'in 2023'te faiz oranlarını daha yavaş artıracağına dair beklentileri artırırken, sarı metal 2022'nin sonları ve 2023'ün başlarında yıldız bir ralli sergiledi .

Ancak enflasyonun hala Fed'in yıllık hedefinin oldukça üzerinde olduğu göz önüne alındığında, piyasalar ABD borçlanma oranlarının nerede zirve yapacağı konusunda belirsizliğini koruyor. Fed ayrıca inatçı enflasyonun oranların daha uzun süre yüksek kalmasına neden olabileceği konusunda uyardı.

Dolar bu hafta bir dizi para birimi karşısında toparlanarak metal piyasaları üzerinde baskı oluşturdu.

Yükselen faiz oranları ve yüksek enflasyon karışımının bu yıl ekonomik büyüme üzerinde baskı oluşturması ve büyük ekonomilerde resesyon riskini artırması bekleniyor. Altın da bu konuda güvenli liman talebinden faydalandı.

Euro bölgesinden günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan dördüncü çeyrek ekonomik büyüme verilerinin de resesyon ihtimaline daha fazla ışık tutması bekleniyor. Ancak Fed toplantısı beklentisi, yatırımcıların tercih ettikleri güvenli liman olarak dolara yöneldiğini gördü.

Platin vadeli işlemleri ons başına 1.017.15 dolarda yatay seyrederken, gümüş vadeli işlemleri %0.3 düşüşle ons başına 23.668 dolara geriledi.

Endüstriyel metaller arasında, bakır fiyatları güçlenen dolar ve resesyon korkuları nedeniyle geriledi.

Yüksek kaliteli bakır vadeli işlemleri , önceki seansta %1'in üzerinde düştükten sonra pound başına 4.1833 $ civarında yatay seyretti.

Kırmızı metal fiyatları, Başkan Pedro Castillo'nun devrilmesinin ardından artan iç huzursuzlukla karşı karşıya kalan dünyanın 2 numaralı bakır üreticisi Peru'nun arzının kesintiye uğraması ihtimalinden pek destek görmedi.

11 görüntüleme0 yorum

댓글


bottom of page