top of page

Altın, Fed toplantısı yaklaşırken sessiz kaldı, bakır Çin'in faiz indirimi üzerine yükseldi.

Altın fiyatları, yatırımcıların günün ilerleyen saatlerinde Federal Rezerv toplantısının sonuçlandırılmasından daha fazla ipucu beklemesi ve bakır fiyatlarının Çin'deki faiz indiriminden faydalanması nedeniyle Çarşamba günü az hareket etti.

Zayıf ABD enflasyon verileri , enflasyondaki düşüşün Fed'e şahin duruşunu azaltması için daha fazla ivme kazandırdığı gerekçesiyle Salı günü risk odaklı piyasaların çoğunda bir ralliyi tetikledi.

Küresel piyasalarda risk iştahı, hükümetin yavaşlayan ekonomik toparlanmayı desteklemeye çalışmasıyla birlikte Çin'in 10 ay sonra ilk kez faiz oranlarını düşürmesiyle de arttı.

Ancak artan risk iştahı, altın ve dolar gibi güvenli limanların cazibesini azalttı ve sarı metal ticaretini dar bir ticaret aralığında tuttu.

Altın, Fed belirsizliği nedeniyle dar işlem aralığında kalmayı sürdürüyor

Spot altın ons başına 1.943,82 $'da sabitlenirken, altın vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 20:00 ET (00:00 GMT) itibariyle ons başına 1.957,00 $'a geriledi. Her iki enstrüman da son üç seansta yaklaşık %1 düştü ve kayıpların çoğu Salı günü geldi.

Altın, ekonomi ve para politikası üzerindeki artan piyasa belirsizliği arasında son üç haftadır 1.930-2.000 $ aralığında hareket etti. Günün ilerleyen saatlerinde Fed toplantısının sonuçlanmasının sarı metal için daha fazla ipucu vermesi bekleniyor.

Gelecekteki oran artışlarında bir duraklama altın için iyiye işaret olsa da, hareket risk iştahını artırırken sarı metal artan bir baskıyla karşı karşıya kalabilir. Bazı analistler, ABD enflasyonunun merkez bankasının %2'lik hedef aralığının oldukça üzerinde kalması nedeniyle, Fed'in günün ilerleyen saatlerinde faiz oranlarını artırabileceği konusunda da uyardı.

Ancak Fed'in günün ilerleyen saatlerinde alacağı karara bakılmaksızın, ABD oranlarının daha uzun süre yüksek kalması bekleniyor ve bu da bu yıl altında herhangi bir artışı sınırlıyor.

Bakır, Çin'in faiz indiriminin ardından 1 ayın zirvesine ulaştı

Bakır fiyatları, önde gelen ithalatçı Çin'deki faiz indiriminin ülkedeki talebin toparlanmasına yönelik umutları artırmasının ardından Çarşamba günü bir ayın en yüksek seviyesine yakın bir yerde sabitlendi.

Bakır vadeli işlemleri önceki seansta %2 yükseldikten sonra pound başına 3.8282 $'da sabit kaldı.

Çin Halk Bankası, para politikasını daha da gevşetmek ve ülkedeki yavaşlayan ekonomik toparlanmayı desteklemek için harekete geçtiği için Ağustos 2022'den bu yana ilk indirimi olan kısa vadeli borç verme faiz oranlarını Salı günü düşürdü.

Hareket, bu yıl bakır talebinde Çin kaynaklı bir toparlanma umutlarını artırdı ve bu, kırmızı metal fiyatlarının, bir dizi zayıf Çin ekonomik okumasının fiyatları Mayıs ayında altı ayın en düşük seviyelerine çekmesinin ardından toparlanmasına yardımcı oldu.


9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page