top of page

Altın, Fed tutanakları öncesi yükseldi, bakır Çin'deki endişelerle sessiz kaldı.

Altın fiyatları, Çarşamba günü yatırımcıların Federal Rezerv'in Haziran toplantı tutanakları öncesinde gerilemesiyle hafif bir gecelik yükselişin ardından istikrar kazandı.

Geçen hafta ons başına 1.900$ destek seviyesinin altına düşen sarı metal, son üç seansta küçük bir toparlanma sergiledi. Altın fiyatları üzerindeki baskının en büyük kaynağı ABD'de faiz oranlarının yükseleceği korkusu oldu.

Spot altın ons başına 1.926,38 $'da sabitlenirken, altın vadeli işlemleri 20:26 ET (00:26 GMT) itibariyle ons başına 1.933,85 $'da sabit kaldı.

Piyasalar Temmuz ayındaki faiz artırımını beklerken Fed tutanakları odak noktasında

ABD faiz oranlarının patikası hakkında daha fazla ipucu için odak şimdi doğrudan Fed'in Haziran toplantısının tutanaklarına çevrilmişti. Merkez bankası geçen ay faiz oranlarını sabit tutarken, enflasyonun hala yüksek kalması nedeniyle bu yıl en az iki zam daha işaret etmişti.

Fed Başkanı Jerome Powell da geçtiğimiz iki hafta boyunca verdiği bir dizi ifade ve konuşmada aynı şeyi yineledi.

Piyasalar, merkez bankasının Temmuz ayında faiz oranlarını 25 baz puan artırma ihtimalini %88 olarak fiyatlıyor . Son veriler ABD enflasyonunun genel olarak düştüğünü gösterse de, çekirdek enflasyon hala yapışkan ve Fed'in hedef aralığının oldukça üzerinde kaldı.

Trend, önümüzdeki aylarda altın üzerinde daha fazla baskıya işaret ediyor, ancak potansiyel bir ABD durgunluğu beklentileri de sarı metal için güvenli liman talebini artırdı.

IG'deki analistler, ons başına 1.925 ila 1.935 dolar arasında bir direnç seviyesini geri kazanabilirse, spot altın için olumlu bir eğilime geçeceklerini söylediler.

ABD-Çin ticaret gerilimi arttıkça bakır kenarları düşüyor

Bakır fiyatları, büyük ithalatçı Çin'in yonga üretim sürecinde kilit bileşenler olan bazı galyum ve germanyum ürünlerinin ABD'ye ihracatını engellemesinin ardından Çarşamba günü baskı altında kaldı.

Bakır vadeli işlemleri hafifçe düşerek pound başına 3.7855$'a geriledi.

Çin'in, ABD'nin Çin'in önemli çip üretim teknolojisine erişimini engelleme önlemlerine misilleme olarak yaptığı hamle, dünyanın en büyük ekonomileri arasında daha büyük bir ticaret çatışmasına ilişkin endişeleri artırdı.

Spesifik olarak, yatırımcılar, özellikle Çin'in dünyanın en büyük ihracatçısı olduğu nadir toprak minerallerinin ihracatını engellemesi durumunda, küresel tedarik zincirlerinde daha fazla kesinti olacağından korkuyordu.

Hareket, aynı zamanda, Çin ekonomisinin üç yıllık katı anti-COVID kurallarından kurtulmak için mücadele ettiği bir zamanda geldi. Çin ekonomisine yönelik daha fazla rüzgarın bakır iştahını baskılaması bekleniyor.

Çin'in hizmet sektörüyle ilgili veriler de Çarşamba günü açıklanacak.


15 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page