top of page

Altın, Fed tutanakları daha fazla faiz artışı öngörürken son kazanımlarını tersine çevirdi.

Federal Rezerv'in Haziran toplantısı tutanaklarının politika yapıcıların daha fazla faiz artışını desteklediğini göstermesi ve metal piyasaları için kasvetli bir görünüm sunmasıyla, altın fiyatları önceki seansta düştükten sonra Perşembe günü istikrar kazandı.

Sarı metal Haziran'daki üç ayın en düşük seviyesinden yükselmeye çalışırken, Çarşamba günkü kayıplar, altının yakın zamandaki toparlanmanın çoğunu sildiğini gördü.

Kötüleşen ekonomik koşullara rağmen, yatırımcılar , Fed'in önümüzdeki aylarda faiz oranlarını artırmaya devam edeceğine dair artan beklentiler arasında tercih edilen güvenli liman olarak dolara yöneldi .

Spot altın %0,1 artışla ons başına 1.917,58 $'a yükselirken, altın vadeli işlemleri %0,2 düşüşle 1.924,15 $/ons oldu. Her iki enstrüman da Çarşamba günü %0,4 ile %0,6 arasında kaybetti.

Fed tutanakları daha fazla faiz artışına işaret ediyor, altın baskı altında

Fed'in Haziran toplantısının tutanakları, merkez bankası üyelerinin neredeyse tamamının, inatçı enflasyon ve işgücü piyasasındaki öngörülemeyen güçlenmeyi gerekçe göstererek bu yıl daha fazla faiz artırımını desteklediğini gösterdi .

Fed, Haziran ayında faiz oranlarını sabit tutmuştu, ancak bu yıl oranlarda en az 50 baz puan (bps) artış öngörmüştü. Artan faiz oranları, söz konusu varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini artırdıkları göz önüne alındığında, altın gibi getiri sağlamayan varlıklar için kötü bir işarettir.

Çarşamba günkü kayıplar, spot altının ons başına 1.925$'dan 1.935$'a gerilemesine neden oldu. Sarı metal şimdi 1.900$ destek seviyesini test etmeye geri döndü.

Fed tutanakları, piyasaların şu anda Fed'in Temmuz sonu toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan artıracağına dair %90,5'lik bir şansı fiyatlaması ile, tacirlerin Temmuz'un sonlarında bir faiz artırımına yönelik beklentilerini artırdığını gördü.

İşgücü piyasasına ilişkin daha fazla ipucu için şimdi odak, Cuma günü açıklanacak olan önemli ABD tarım dışı bordro verilerine çevrildi . Okumanın, Fed'in Temmuz ayındaki faiz kararlarını etkilemesi muhtemel.

Bakır sakinleşiyor ve Çin korkuları aşağı yönlü baskı oluşturuyor

Sanayi metallerinde bakır fiyatları, son iki seanstır düşüşünün ardından Perşembe günü yatay seyretti. Artan oranlar arasında ekonomik koşulların kötüleşmesi ihtimali, kırmızı metal için daha zayıf bir talep görünümü ortaya koydu.

Bakır vadeli işlemleri , son iki seansta yaklaşık %1 kaybettikten sonra pound başına 3.7615 dolarda yatay seyretti.

Büyük ithalatçı Çin'den gelen zayıf ekonomik veriler ve Çin-ABD ticaret savaşındaki olası bir tırmanış, bakır için karamsar bir görünüm ortaya koydu. Çin, bu hafta ABD'ye önemli yonga yapım malzemeleri ihracatına kısıtlamalar getirdi ve piyasaların misilleme tedbirlerine davetiye çıkarabileceğinden korktu.


13 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page