top of page

Altın, Fed tutanaklarının daha yavaş faiz artırımlarına işaret etmesiyle 7 ayın zirvesine yaklaştı

Federal Rezerv'in Aralık toplantısı tutanaklarının politika yapıcıların oybirliğiyle faiz oranlarını daha yavaş artırmayı desteklediğini göstermesinin ardından altın fiyatları Perşembe günü yaklaşık yedi ayın en yüksek seviyesine yükseldi ve artan borçlanma maliyetlerinden hırpalanmış metal piyasalarına bir miktar rahatlama sağladı. .
Fed'in daha küçük faiz artırımları beklentisi doları baskılayarak doların 2022'deki yıldız yükselişinin ardından zirve yaptığına ve muhtemelen önümüzdeki aylarda daha da zayıflamasına dair daha fazla iddiayı körükledi. ABD Hazine tahvil getirileri dakikaların ardından keskin bir düşüşle üç haftanın en düşük seviyesine indi.
Yine de Fed tutanakları , politika yapıcıların enflasyonu düşürmeye aşırı odaklandıklarını ve ABD faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmaya kararlı olduklarını da gösterdi. Böyle bir senaryonun metal piyasalarındaki kazanımları sınırlaması muhtemeldir.
Spot altın hafifçe yükselerek ons ​​başına 1.855,45$'a yükselirken, altın vadeli işlemleri 19:26 ET (00:26 GMT) itibariyle ons başına 1.860,80$ civarında sabitlendi ve Haziran ortasından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Her iki enstrüman da 2023'e güçlü bir başlangıç ​​yaptı ve son iki seansta yaklaşık %2 arttı.
Altın fiyatları , özellikle Uluslararası Para Fonu'nun dünyanın en büyük ekonomilerinin 2023'te potansiyel bir durgunlukla karşı karşıya olduğuna dair yaptığı uyarının ardından, dolar dışındaki varlıklar için artan güvenli liman talebiyle de yükseldi .
Ancak daha geniş metal piyasaları, küresel bir ekonomik yavaşlama beklentisiyle geriledi. Sanayi metalleri arasında bakır fiyatları, yeni yıla kasvetli bir başlangıç ​​yapmasının ardından yavaş yavaş geriledi ve art arda üçüncü gününde de kayıplarla başladı.
Bakır vadeli işlemleri erken Asya ticaretinde %0,1 düşüşle pound başına 3,7412 dolara geriledi ve 2022'deki son kapanışından bu yana yaklaşık %2 düşüşle işlem görüyor.
Dünyanın en büyük bakır ithalatçısı COVID-19 enfeksiyonlarında ezici bir artışla karşı karşıya olduğundan, Çin'de ekonomik yeniden açılmaya ilişkin belirsizlik, kırmızı metal üzerinde büyük baskı oluşturdu.
Çin ekonomisi yeniden açılırken bakır talebinin eninde sonunda toparlanması beklenirken, söz konusu yeniden açılmanın zaman çizelgesi belirsizliğini koruduğu için fiyatlar kısa vadede daha fazla oynaklık gösterecek.
Diğer büyük ekonomilerdeki ticari faaliyetlerin yavaşladığına dair işaretler de endüstriyel metaller üzerinde ağırlık yarattı. Çarşamba günü açıklanan verilere göre, ABD imalat faaliyeti aralık ayında üst üste ikinci ayda daralarak ülkedeki ekonomik yavaşlama korkularını artırdı.
ABD okumasının ardından nikel fiyatları %6 düştü, platin ve gümüş gibi endüstriyel uygulamaları olan değerli metallerin fiyatları da düştü.


2 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page