top of page

Altın fiyatını düşüren 2 faktör

Altın fiyatları, ABD Hazine tahvili faizlerindeki artış ve doların en çok işlem gördüğü para birimlerine karşı değer kazanmasıyla 1.740 doların altına geriledi. Gram altın ise küresel altın fiyatlarındaki düşüşe rağmen dolar/TL'nin rekor yüksek seviyelere yakın bir seyir izlemesiyle kayıplarını sınırladı.

Altın, ABD Hazine tahvili faizlerindeki yükseliş ve doların kuvvetlenmesiyle birlikte kayıplarını sürdürerek 10 Ağustos’tan bu yana en düşük seviyeye geriledi. Gram altın ise küresel altın fiyatlarındaki düşüşe rağmen Dolar/TL ’nin rekor yüksek seviyelere yakın bir seyir izlemesiyle 496 TL civarında bulunuyor.


Fed politika yapıcıları Lael Brainard ve John Williiams, varlık alımlarının yakında azaltılabileceğine dair açıklamalarda bulunurken St Louis Fed Başkanı James Bullard da yüksek enflasyona karşı ihtiyatlı olma çerçevesinde Fed'in 2022 yılında 2 faiz artırımına gidebileceğini söyledi.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvil faizi son bir haftada 23 baz puan yükselişle yüzde 1,53’e çıkarken en son Fed’in varlık alımı azaltımı tartışmalarının başladığını duyurduğu Haziran ayı toplantısında bu seviyelerin üzerinde bulunuyordu.


Bloomberg Dolar Spot Endeksi salı gününü 1.159 seviyesinden kapatarak ABD’de seçimlerin ertesi gününe denk gelen 4 Kasım 2020’den bu yana zirveyi gördü. Endeks son 1 haftada yüzde 0,7 civarında yükseliş kaydetti.


Tahvil faizlerindeki yükseliş faizsiz bir varlık olan altının üzerindeki satış baskısını artırırken doların kuvvetlenmesi de dolar cinsinden fiyatlanan emtialara olan talebi azaltıyor.


12 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page