top of page

Altın fiyatları, şahin Fed söylemleri üzerine düştü ancak haftayı pozitif bitirecek


Altın fiyatları bir önceki seanstaki sert yükselişin ardından Cuma günü dokuz ayın en yüksek seviyesinde seyretti ve yeniden canlanan güvenli liman talebi ve ABD para politikasının izleyeceği yola ilişkin artan belirsizlik nedeniyle art arda beşinci haftayı da kazançla kapatmaya yöneldi.


Zayıf kurumsal kazançlar ve beklenenden daha zayıf ekonomi verilerinin, yaklaşan ekonomik resesyon endişelerini artırması ile sarı metal fiyatları, borsalardaki sert düşüşle birlikte bir önceki seansta yükseldi ve yaklaşık %1,5 artış gösterdi.


Fed’den gelen şahin yorumlar da hissiyatı zayıflattı. Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard, Perşembe günü yaptığı açıklamada, fiyat baskılarının 40 yılın en yüksek seviyelerine yakın seyretmeye devam etmesi nedeniyle, enflasyondaki yavaşlama işaretlerine rağmen, faiz oranlarının yüksek kalması gerekeceğini söyledi. Brainard’ın yorumları, bu hafta diğer Fed yetkililerinden gelen söylemlerle benzerdi.


Ancak piyasalar; Fed yetkililerinin, faizler konusunda %5'in hemen altından %6'ya yakın bir seviyeye kadar değişen farklı görüşler sunması nedeniyle faiz oranlarının nerede zirve yapacağı konusunda belirsizliğini korudu.


Spot altın %0,1 düşüşle 1.930,90 dolara gerilerken altın vadeli işlemleri, 1.932,35 dolar civarında değişmedi. Her iki enstrüman da Nisan 2022'den bu yana en yüksek seviyelerine yakın işlem görürken bu haftayı yaklaşık %0,6 değer kazanarak kapatmaya hazırlanıyor.


Altın fiyatları, Fed'in bu yıl daha az şahin adımlar atmasına neden olması muhtemel olan ABD enflasyonundaki düşüşün devam ettiğini gösteren verilerden bu yana yükselişte. Daha küçük faiz artışları beklentisi, 2022'de şahin bir Fed ile sarsılan külçe fiyatlarına büyük bir rahatlama getiriyor.


Küresel resesyon ihtimali de büyük ekonomilerin bu yıl daralma yaşayabileceğine dair çok sayıda uyarının ortasında, son haftalarda altına yönelik güvenli liman talebini artırdı.


Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, Asya ticaretinde geriledi ancak Çin'deki ekonomik toparlanmaya ilişkin iyimserliğin devam etmesiyle, üst üste beşinci haftayı da kazançla kapatmaya yöneldi.


Birinci sınıf bakır fiyatları, %0,2 düşüşle 4,2408 dolara düşse de bu hafta %0,6 artış gösterdi.


Kırmızı metal; dünyanın en büyük bakır ithalatçısı Çin'in, Aralık ayında COVID-19 kısıtlamalarının çoğunu azaltmaya başlamasının ardından ekonomik toparlanmaya ilişkin artan beklentiler ile son haftalarda keskin bir yükseliş gösterdi.


Yine de kırmızı metaldeki son kazançlar, bu yıl artan resesyon korkuları nedeniyle azaldı.

9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page