top of page

Altın fiyatları 2.000 dolardan düştü, odak noktası bankacılık krizi

Altın fiyatları, tacirlerin güçlü bir yükseliş serisinden sonra karlarını sabitlemesiyle Pazartesi günü geriledi, ancak küresel bankacılık krizi korkuları güvenli liman talebini yüksek tuttuğu için geçen haftaki kilit seviyelere yakın kaldı.

Altın fiyatları, sarı metalin bu yıl güvenli liman varlığı olarak doları büyük ölçüde geride bırakmasıyla ABD ve Avrupa bankaları arasında bir sonraki domino taşının düşeceğine dair endişeler arasında geçen hafta 2.000 doların üzerine çıktı .

Altın Pazartesi günü bir miktar kar elde etti ve bazı Federal Rezerv yetkililerinin bankanın faiz oranlarını en az iki kez daha artırabileceğini söylemesinin ardından dolardaki hafif canlanmanın baskısı altında kaldı.

Spot altın %0,2 düşüşle ons başına 1.974,54 $'a gerilerken, Haziran'da vadesi dolacak olan altın vadeli işlemleri %0,4 düşüşle 20:42 ET (00:42 GMT) itibariyle ons başına 1.994,76 $'a geriledi.

ABD'li ve Avrupalı ​​yetkililer hafta sonu, bankacılık sektörünün olası bir kredi krizine dair herhangi bir işarete karşı yakından izlendiği konusunda uyardılar. Piyasa endişesinin en son kaynağı , bankanın borcunu potansiyel temerrüde karşı sigortalama maliyetinin neredeyse beş yılın en yüksek seviyelerine yükselmesinin ardından geçen hafta hisseleri düşen Deutsche Bank AG'den (ETR: DBKGn ) geldi.

Piyasalar, İsviçreli borç veren Credit Suisse Group'un (SIX: CSGN ) benzer UBS Group (SIX: UBSG ) tarafından düzenleyicilerin aracılık ettiği acil bir anlaşmayla devralınmasının ardından herhangi bir Avrupa bankasının çökmesinden korkuyor .

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, bir bankacılık krizinin ekonomi üzerinde ne tür bir etkisinin olacağını ve faiz oranı kararlarını nasıl etkileyebileceğini ölçmek için henüz çok erken olduğunu söyledi.

Ancak Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, bir bankacılık krizinin muhtemelen daha düşük büyüme ve enflasyonla sonuçlanacağı konusunda uyardı . ECB şimdiye kadar para politikasını sıkılaştırmaya devam edeceğini açıkladı.

Altın ve diğer değerli metaller, bir bankacılık krizi korkusunun bu yıl daha az politika sıkılaştırması yapılacağına dair iddiaları artırmasıyla son üç haftada ralli yaptı. Federal Rezerv geçen hafta beklendiği gibi faiz oranlarını artırırken, aynı zamanda tepe faiz oranlarına ulaşılabileceğinin de sinyalini verdi.

Bir bankacılık krizine ilişkin ısrarlı korkular arasında altının önümüzdeki günlerde desteklenmeye devam etmesi muhtemel.

Diğer değerli metaller de Pazartesi günü son kazanımlarından geri çekildi, platin vadeli işlemleri %0,2, gümüş vadeli işlemleri ise %0,1 düştü.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, piyasaların yavaşlayan küresel ekonomik büyüme korkularına karşı zayıf doları ağırlıklandırmasıyla önceki seanslarda keskin dalgalanmalar kaydettikten sonra hafifçe düştü.

Bakır vadeli işlemleri %0,1 düşüşle pound başına 4,0762 dolara geriledi.


11 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page