top of page

Altın fiyatları 5 haftanın en düşük seviyesinden toparlandı,Fed kazançları sınırlamaktan korkuyor

Altın fiyatları Perşembe günü beş haftanın en düşük seviyesinden biraz yükseldi, ancak beklenenden güçlü perakende satış verileri ve ABD'deki yapışkan enflasyon işaretleri, Federal Rezerv'in daha fazla faiz artırımı yapacağına dair korkuları tetiklediğinden kazançları sınırlı kaldı , Hazine getirilerini yukarı çekiyor.

Sarı metal, verilerin ABD perakende satışlarının Ocak ayında beklenenden önemli ölçüde daha fazla arttığını göstermesinin ardından Çarşamba günü keskin bir şekilde düştü. Veriler, ay için beklenenden daha güçlü enflasyon okumalarıyla birleştiğinde, enflasyonun yapışkan kalacağına dair endişeleri artırdı ve Fed'e bu yıl faiz oranlarını artırmaya devam etmesi için daha fazla ivme kazandırdı.

Altın fiyatları, piyasaların Fed'in bu yıl potansiyel olarak değiştirebileceğine dair bahisleri geri çevirmeye başlamasıyla, bu korkular üzerine son kazançlarının büyük bir kısmını konsolide etti. Merkez bankası şu ana kadar şahin söylemini sürdürdü.

Spot altın %0,3 artışla ons başına 1.841,32$'a yükselirken, altın vadeli işlemleri %0,3 artışla ET 21:16'da (02:16 GMT) 1.850,70$'a yükseldi. Her iki enstrüman da bu hafta şu ana kadar sırasıyla %1,5 ve %0,9 düştü.

Bu tür varlıkları elde tutmanın fırsat maliyeti arttığından, faiz oranlarını yükseltme olasılığı sarı metal ve verimsiz akranları için kötü bir işaret. Altın ayrıca, bu hafta ABD getiri eğrisinde daha derin bir tersine dönüşe neden olan kısa vadeli Hazine tahvil getirilerindeki artışla da baskı altına girdi - bu, piyasaların potansiyel bir durgunluğu fiyatladığının klasik bir işareti .

Artan kısa vadeli getiriler, aksi takdirde ABD'de bir resesyon korkusundan fayda sağlayacak olan altına yönelik güvenli liman talebini de azalttı.

Diğer değerli metaller de bu haftaki keskin kayıpların ardından Perşembe günü yükseldi. Platin vadeli işlemleri %0,4 artışla ons başına 921,75 dolara yükselirken, gümüş vadeli işlemleri %0,7 artışla 21,730 dolara yükseldi.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, trader'ların Panama'daki arz kesintilerinden kaynaklanan fiyatlarda potansiyel bir artışa karşı küresel bir durgunluk ve ardından gelen talepteki yavaşlama korkularını tartmasıyla bu hafta sert dalgalanmalarının ardından istikrar kazandı.

Yüksek kaliteli bakır vadeli işlemleri %0,3 artışla pound başına 4,0380$'a yükseldi. Kırmızı metal fiyatları, Panama hükümeti ile bakır madencileri arasında devam eden bir anlaşmazlığın ülkeden gelen bakır arzını kesme tehdidiyle bu hafta başlarında yükselmişti.

Ancak küresel bir durgunluk korkusu ve Çin'den gelen ekonomik ipuçlarının kıtlığı, bakırın yükselişini sınırladı.14 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page