top of page

Altın fiyatları, ABD bankasının faiz artırım beklentilerini azaltma endişesiyle yükseldi

Piyasalar ABD'de filizlenen bankacılık krizinin Federal Rezerv'i önümüzdeki günlerde şahin söylemini yumuşatmaya iteceğine dair bahse girerken, altın fiyatları Pazartesi günü bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı ve son kayıplarından keskin bir şekilde toparlandı.

ABD'li düzenleyiciler bankacılığa güveni tazelemek için acele ederken, ABD faiz oranlarına ilişkin görünümlerini yeniden değerlendiren Silicon Valley Bank'ın (NASDAQ: SIVB ) başarısızlığının ardından getiri eğrisindeki tersine dönüş azalırken dolar bir sepet para birimi karşısında keskin bir düşüş yaşadı. sistem.

Fed Fonu vadeli fiyatları, tüccarların çoğunluğunun, başlangıçta 50 baz puanlık bir artış beklentilerinin ardından, şimdi Fed'in bu ay 25 baz puanlık bir artış beklediğini gösteriyor.

Bu da önümüzdeki aylarda daha az sert faiz artışları beklentisiyle altın fiyatlarına fayda sağladı. Spot altın %0.6 artışla ons başına 1.878.92$'a yükselirken, altın vadeli işlemleri %0.9 artışla 1.883.25$'a ulaştı.

Hafta sonu Fed, güç durumdaki bankalar için borçlanmayı kolaylaştırmak için acil önlemler aldı. Beyaz Saray ayrıca Silikon Vadisi Bankası mevduat sahiplerine tüm para çekme işlemlerini karşılayacağına dair güvence verdi.

“Şimdilik, Fed'in hızlı eylemi daha büyük bir sorunun önüne geçmiş gibi görünüyor. ING'deki analistler bir notta, Mart FOMC toplantısında 50 baz puanlık bir faiz artırımının oldukça olası görünmemesine neden olduğunu da belirtti.

Silicon Valley Bank'ın başarısızlığı, ABD ekonomisinde faiz oranlarındaki hızlı artışın neden olduğu derinleşen çatlakların altını çiziyor. Fed, kontrolden çıkmış enflasyonu dizginlemek için 50 yılı aşkın süredir en şahin yürüyüş çılgınlığına girişmişti .

Ancak, artan getiriler getiri sağlamayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini artırdığından, bu durum metal piyasaları üzerinde ağır bir yük oluşturdu. Yine de, daha az şahin bir Fed beklentisi, metal fiyatlarında daha geniş kazanımlara yol açtı.

Ücret artışındaki gevşemeyi gösteren veriler de şahin bir Fed üzerinde piyasaların sakinleşmesine yardımcı oldu. Şimdi odak, enflasyonla ilgili daha fazla ipucu için Salı günkü tüketici fiyat endeksi okumasında.

Platin vadeli işlemleri %0,1 artışla ons başına 966,35$'a yükselirken, gümüş vadeli işlemleri %1,2 artışla 20,750$/ons oldu. Her iki metal de Cuma günü keskin bir şekilde yükseldi.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları da, daha az şahin bir Fed'e ilişkin iyimserliğin tüccarların büyük ölçüde büyük ithalatçı Çin'deki zayıf ekonomik eğilimleri göz ardı ettiğini görmesiyle yükseldi.

Bakır vadeli işlemleri %0,2 artışla pound başına 4,0133 dolara yükseldi23 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page