top of page

Altın fiyatları ABD'de enflasyonun artmasıyla 3 haftanın en düşük seviyesinde seyrediyor.

Altın fiyatları Perşembe günü Asya ticaretinde çok az hareket etti, üç haftanın en düşük seviyelerine yakın seyrediyor ve ABD enflasyonunda beklenenden daha büyük bir artış olduğunu gösteren verilerle doların baskısı altında kalmayı sürdürüyor.

Sarı metal, Çarşamba günkü güçlü ABD tüketici enflasyonu okumasına rağmen piyasaların Fed'in gelecek hafta faiz oranlarını sabit tutacağına dair iddiası nedeniyle zeminini korudu.

Ancak ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı göz önüne alındığında, altın fiyatlarının hala ons başına 1.900 dolar seviyesini koruyup koruyamayacağı belirsizliğini koruyor . Dolar da yaklaşık altı ayın en yüksek seviyesinin altında sabit kalarak altının büyük kazanımlarını sınırladı.

ABD'de resesyon ihtimalinin azalması sarı metale yönelik güvenli liman talebini baskılarken, son veriler dünyanın en büyük ekonomisinde dayanıklılığın sürdüğünü işaret etti.

ABD üretici enflasyonu ve perakende satış verileri Perşembe günü ilerleyen saatlerde açıklanacak ve daha fazla direnç sinyali vermesi bekleniyor.

Spot altın %0,1 artışla ons başına 1.910,09 dolara yükselirken, Aralık ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 0:22'de (04:22 GMT) %0,1 düşüşle ons başına 1.931,25 dolara geriledi. Her iki enstrüman da Ağustos sonundan bu yana en zayıf seviyelerine yakındı.

Fed toplantısı, faiz görünümü odakta

Daha güçlü tüketici enflasyonu okuması, merkez bankasının faiz oranlarını sabit tutmasının yaygın olarak beklendiği Federal Reserve toplantısından sadece bir hafta önce geldi.

Ancak banka, özellikle enflasyonun yeniden yükselişe geçmesiyle birlikte daha şahin bir görünüm sunabilir.

Piyasalar ayrıca Fed'in faiz oranlarını en azından 2024 ortasına kadar 20 yılın en yüksek seviyelerinde tutmasını bekliyor ve bu da altın için zayıf bir görünüm sunuyor. Sarı metal geçtiğimiz yıl artan faiz oranlarından etkilendi.

Artan faiz oranları, altın gibi getirisi olmayan varlıklara yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırıyor ve sarı metalin çekiciliğini dolar veya Hazine tahvillerine kıyasla sınırlı tutuyor.

Bakır güçleniyor, daha fazla Çin işareti bekleniyor

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, zayıf dolardan yararlanarak ve piyasaların bu hafta dünyanın en büyük bakır ithalatçısından daha fazla ipucu beklemesiyle Perşembe günü %0,6 arttı.

Bakır vadeli işlemleri %0,6 artışla pound başına 3,8045 dolara yükseldi ve art arda iki gündür yaşadığı kayıpların ardından keskin bir toparlanma kaydetti. Enflasyonun ve Çin'den gelen yeni kredi verilerinin ekonomik iyileşmeye dair bazı işaretlere işaret etmesiyle vadeli işlemler de hafta boyunca yükselişle işlem gördü.

Cuma günü endüstriyel üretim ve perakende satışlara ilişkin okumalar ile birlikte artık odak noktası ülkeden gelen daha fazla işaret .

Çin'in bakır ithalatı, ekonomik koşulların kötüleşmesi nedeniyle bu yıl istikrarlı bir şekilde düşerken, bakır boğaları ülkedeki ekonomik toparlanmanın kırmızı metale yönelik iştahı yeniden canlandıracağı yönünde bahis oynuyor.


10 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page