top of page

Altın fiyatları, ABD faiz oranlarındaki tedirginliğin etkisiyle 10 günün en düşük seviyesi seyrediyo

Yapışkan enflasyon işaretleri Fed'in şahin söylemini sürdüreceğine dair endişeleri artırırken, doların ve Hazine tahvillerinin güçlenmesinin baskısı altında kalan altın fiyatları Perşembe günü çok az hareket etti.

Veriler ayrıca ABD ekonomisinde bir miktar dayanıklılık olduğunu ve ülkenin bu yıl resesyondan kaçınacağına dair artan bahisler nedeniyle sarı metale yönelik güvenli liman talebinin daha da azaldığını gösterdi.

Ancak ABD faiz oranları, altın piyasaları için önemli bir endişe kaynağı olmaya devam etti ve bir dizi Federal Reserve konuşmacısı, ayın sonundaki faiz oranı kararı öncesinde hazır bulunacak.

Spot altın %0,1 artışla ons başına 1.919,32 dolara yükselirken, Aralık ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 00:58'de (04:58 GMT) %0,1 düşüşle ons başına 1.943,30 dolara geriledi. Her iki enstrüman da 10 gün içindeki en düşük seviyelerinin hemen üzerinde işlem görüyordu.

ABD'de faiz endişeleri güçlü hizmet sektörü verilerinin ardından arttı

Çarşamba günü yayınlanan veriler, ABD hizmet sektörü faaliyetinin Ağustos ayında beklenenden fazla arttığını gösterdi . Ancak piyasalar için özel bir çekişme noktası, hizmet sektörü fiyatlarında artış olduğunu gösteren verilerdi ; bu da muhtemelen önümüzdeki aylarda daha istikrarlı enflasyon okumalarını etkileyecektir.

Bu okuma, petrol fiyatlarında yakın zamanda yaşanan yükselişle birleştiğinde, ABD enflasyonunun bu yıl sabit kalacağı yönündeki endişeleri yeniden alevlendirdi ve Federal Rezerv'in şahin bir tepki vermesine yol açtı.

Fed'in Eylül ayında faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor. Ancak merkez bankası faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmaya da hazırlanıyor .

Külçeye yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırdığı göz önüne alındığında, daha yüksek faiz oranları ihtimali altın için kötü bir işaret. Güçlenen dolar aynı zamanda sarı metalin ons başına değerini de düşürüyor.

Bu fikir geçtiğimiz yıl altını hırpalamış durumda ve sarı metal için bulanık bir görünüm sunuyor.

Bakır Çin'den gelen zayıf ticaret verileriyle değer kaybetti

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, Çin ticaret verilerinin dünyanın en büyük bakır ithalatçısında devam eden ekonomik zayıflığa işaret etmesiyle Perşembe günü düştü.

Bakır vadeli işlemleri yüzde 0,4 düşüşle pound başına 3,7757 dolara gerileyerek iki haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Çin verileri, Ağustos ayında ithalat ve ihracatın beklenenden daha yavaş bir hızda daralmasına rağmen hâlâ tarihi düşük seviyelere yakın kaldığını gösterdi. Çin'in bakır ithalatı da geçen yıla göre yaklaşık %5 düştü; bu durum, kötüleşen ekonomik koşullar nedeniyle kırmızı metale yönelik iştahın zayıfladığını gösteriyor.

Çin'in bakır ithalatı, ülkenin üretimdeki yavaşlamanın yanı sıra devasa emlak piyasasındaki ciddi nakit sıkıntısıyla boğuşması nedeniyle son aylarda yavaşladı.


7 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page