top of page

Altın fiyatları, ABD faiz risklerinin doları ve getirileri artırmasıyla 5 ayın en düşük seviyesinde.

Altın fiyatları Perşembe günü Asya ticaretinde istikrar kazandı ve Federal Rezerv'den gelen şahin sinyallerin doları yükseltmesi ve sarı metal için daha fazla acının habercisi olmasıyla üç günlük kayıplarını koruyordu.

Sarı metal, tacirlerin büyük ölçüde dolar pozisyonunda kalmasını sağlayan daha yüksek getiri beklentisiyle, Çin'deki ekonomik yavaşlamayla ilgili artan endişelere rağmen çok az güvenli liman talebi gördü.

Spot altın ons başına 1.892.62$'da sabit kaldı - beş ayın en zayıf seviyesi, altın vadeli işlemleri ise %0.3 düşerek ons ​​başına 1.921.95$'a geriledi - 00:05 ET (04:05 GMT) itibarıyla beş haftanın en düşük seviyesi.

Fed tutanakları doları ve getirileri artırdı

Fed'in Temmuz ayı toplantı tutanakları Çarşamba günü faiz belirleme komitesinin üyelerinin çoğunun yapışkan enflasyonu dizginlemek için daha yüksek faiz oranlarını desteklediğini gösterdi.

Yetkililer, daha fazla zam yapılması gerektiği konusunda bölünmüş olsalar da, enflasyon üzerinde daha fazla yukarı yönlü riskler öngörüyorlar - bu, sonunda merkez bankası tarafından daha fazla oran artışı çekebilecek bir senaryo. ABD enflasyonu da Temmuz için daha yüksek okuma yaptı.

Dolar, tutanakların ardından neredeyse iki ayın en yüksek seviyesine yükselirken, 10 yıllık gösterge Hazine tahvil getirileri yaklaşık 10 ayın en yüksek seviyelerine ulaştı. Verimler, en son 2008 mali krizi sırasında görülen seviyelere de yakındı.

Daha yüksek ABD faiz oranları beklentisi, getiri sağlamayan varlıklara yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırdığı düşünülürse, altın için kötü bir işarettir. Bu düşünce sarı metali 2022 yılına kadar hırpaladı ve Fed faiz oranlarını düşürmeye karar verene kadar altın üzerindeki ağırlığını sürdürmesi bekleniyor.

Ancak analistler, Goldman Sachs'ın (NYSE: GS ) yalnızca 2024 ortasına kadar bir faiz indirimi öngörmesiyle birlikte, Fed'in faiz oranlarını en az önümüzdeki altı ay boyunca yüksek tutmasını bekliyor .

Bakır, Çin riskleri nedeniyle 8 ayın en düşük seviyesine yakın

Bakır fiyatları Perşembe günü sessiz kaldı ve piyasalar, dünyanın en büyük bakır ithalatçısında bakır talebini engelleyebilecek olan Çin'deki kötüleşen ekonomik koşullardan endişe duymaya devam ederken, Mayıs sonundan bu yana en zayıf seviyelerine yakın seyrediyor.

Bakır vadeli işlemleri , bu hafta başlarında keskin bir düşüşün ardından %0,1 artışla pound başına 3,6517 dolara yükseldi.

Çin'den gelen zayıf ekonomik okumalar azar azar gelmeye devam ederken, temerrüde düşme ve ülkenin emlak piyasasındaki bulaşma korkuları da havayı bozdu.

Fitch Ratings ayrıca , özellikle şirket borçlarındaki dalgalanmalar hükümetin bilançosuna da sıçrarsa, Çin'in ülke notunu düşürmeyi düşüneceğini söyledi .

Ancak derecelendirme kuruluşu yakın vadede bunun olma ihtimalini çok az görüyor ve emlak piyasasının daha derin, yapısal bir değişime uğramasını bekliyor.


20 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page