top of page

Altın fiyatları ABD GSYİH ve enflasyon verilerinin biraz önünde hareket ediyor

Yüksek güvenli liman talebi sarı metali kilit seviyelere yakın tutsa da, altın fiyatları Perşembe günü küçük bir aralıkta kaldı.

Altın fiyatları, artan güvenli liman talebi ve ABD para politikası ve faiz oranlarına ilişkin spekülasyonlar arasında geçen haftaki seviyelerinde dalgalandıktan sonra ons başına 2.000 $'ın hemen altında işlem gördü.

Spot altın %0.1 artışla ons başına 1.990.01$'a yükselirken, altın vadeli işlemleri %0.2 artışla 1.999.85$'a ulaştı. Her iki enstrüman da hafta boyunca marjinal bir şekilde yükseldi.

Şimdi odaklar , günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan ve büyümenin beklenenden güçlü bir dördüncü çeyreğin ardından soğuduğunu göstermesi beklenen ABD ilk çeyrek GSYİH verilerine odaklandı . Yüksek faiz oranları, yükselen enflasyon ve yavaşlayan imalat faaliyetinin son üç ayda ekonomiye zarar vermesi bekleniyor.

Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi - kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi - de günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak ve enflasyonun Mart ayında bir önceki aya göre sabit kaldığını göstermesi bekleniyor.

Veriler, önümüzdeki hafta merkez bankasının faiz oranlarını 25 baz puan artırmasının beklendiği Fed toplantısından önce geldi . Ancak, özellikle ekonomik verilerin ABD ekonomisine ilişkin biraz zayıf bir tablo çizmesiyle, oranların yıl içinde nereye gideceği konusundaki belirsizlik, son seanslarda metal piyasaları üzerinde ağırlık yarattı.

Ancak yavaşlayan büyüme belirtilerine rağmen, birkaç Fed yetkilisi, özellikle enflasyonun merkez bankasının hedef aralığının oldukça üzerinde kalması nedeniyle, bu yıl daha fazla oran artışı çağrısında bulundu. Böyle bir senaryo, getiri sağlamayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini artırdığı düşünülürse, altın ve diğer metaller için kötü bir işarettir.

Altın, Wall Street'teki bir dizi zayıf kazanç ve yeniden canlanan bankacılık krizi korkularının ardından son seanslarda güvenli liman talebinden yararlandı.

Diğer değerli metaller Perşembe günü hafifçe yükseldi, platin vadeli işlemleri %0,1, gümüş ise %0,5 arttı.

Endüstriyel metaller arasında, ekonomik büyümenin yavaşlayacağına dair korkuların kırmızı metale yönelik zayıf talebe işaret etmesiyle bakır fiyatları beş haftanın en düşük seviyesinde kaldı.

Bakır vadeli işlemleri , son altı seansta keskin bir düşüşün ardından %0,1 artışla pound başına 3,8572 dolara yükseldi.


15 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page