top of page

Altın fiyatları, artan ekonomik gerginlikler arasında rekor yüksekliğini koruyor

Altın fiyatları Çarşamba günü hafifçe yükseldi ve ekonomik büyümenin yavaşladığına dair daha fazla işaretin sarı metal için güvenli liman talebini beslemesiyle 2020'nin rekor zirvesine doğru ilerledi.

Piyasalar, Cleveland Federal Rezerv Bankası Başkanı Loretta Mester'ın ABD faiz oranlarının ekonomideki zayıflığa rağmen yükselmeye devam edeceği yönündeki açıklamalarını büyük ölçüde görmezden geldi. Mester, oranların daha uzun süre %5'in üzerinde kalacağını da öne sürdü.

Ancak zayıf imalat faaliyeti verileri, ABD istihdam piyasasındaki soğuma işaretleri ile birleştiğinde, yatırımcıların Fed'in faiz oranlarını artırmaya devam etmek için ne kadar ekonomik boşluk payı olması gerektiğinden şüphe duymasına neden oldu. Zayıf ekonomik göstergeler, yaklaşan bir durgunluk korkularını da artırarak altına güvenli liman akışını artırdı.

Spot altın %0,2 artışla ons başına 2.024,81 $'a yükselirken, altın vadeli işlemleri %0,1 artışla 22:49 ET (02:49 GMT) itibarıyla %0,1 artışla 2.041,00 $'a yükseldi. Altının spot fiyatı, COVID-19 salgınının zirvesi sırasında ulaştığı ons başına 2.072,90 Dolar'lık rekor seviyeden şu anda 50 Dolar'ın altında işlem görüyor.

Altın fiyatları, bir bankacılık çöküşü korkusunun külçedeki güvenli liman oyunlarını tetiklemesiyle Mayıs ayının başından beri düşüşte. Hükümet müdahalesi, daha büyük bankacılık işlemlerine ilişkin endişeleri yatıştırırken, ekonomide herhangi bir yara izi kalma korkusu altın talebini desteklemeye devam etti.

Sarı metal ayrıca, Fed'in faiz oranlarını yükseltmeye devam etmek için sınırlı ekonomik boş alana sahip olacağına dair artan sayıdaki bahislerden de faydalandı.

Salı günü yayınlanan veriler , ABD'de üretilen mal siparişlerinin Şubat ayında beklenenden fazla düştüğünü ve iş ilanlarının da düştüğünü gösterdi. Bu, Pazartesi günü dünyanın dört bir yanından gelen bir dizi zayıf imalat faaliyeti göstergesinin ardından geldi.

Dolar , Mester'ın yorumlarından pek destek görmedi ve Çarşamba günü bir sepet para birimi karşısında iki ayın en düşük seviyelerine yakın işlem görüyordu .

Dolardaki zayıflık diğer değerli metallerin çoğunu desteklerken platin vadeli işlemleri %0,3, gümüş ise %0,6 arttı. Her iki metal de bu hafta güçlü kazançlar elde etti.

Öte yandan, ekonomik büyümeyi yavaşlatma korkuları bakır fiyatlarını düşürdü ve kırmızı metal son iki seansta sert düşüş yaşadı.

Bakır vadeli işlemleri , son iki seansta yaklaşık %3 düştükten sonra Çarşamba günü pound başına iki haftanın en düşük seviyesi olan 3.9707$'da yatay seyretti. Başta Çin olmak üzere birçok ülkeden gelen zayıf imalat faaliyeti verileri,kırmızı metale yönelik talep beklentileri üzerinde büyük baskı oluşturdu.
15 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page