top of page

Altın fiyatları, artan getiriler ile düştü ve banka krizi korkularını hafifletiyor.

Altın fiyatları, Hazine getirilerindeki bir gecede yaşanan artışın baskısı altında ve düzenleyiciler yaygın bir ABD bankacılık krizine ilişkin endişeleri daha da hafife alırken, Asya ticaretinde Çarşamba günü düştü.

Ancak sarı metal, yatırımcıların son haftalarda birkaç ABD bankasının yakın zamanda iflas etmesinin ekonomi üzerinde kalıcı yaralar bırakabileceği endişesiyle külçe fiyatları üzerinde uzun pozisyonlar oluşturmasıyla, nispeten iyi teklif vermeye devam ediyor.

Hazine getirileri, Federal Rezerv'in bankacılık denetimi başkanı Michael Barr'ın bir ifadesinde ABD bankacılık sisteminin dayanıklı olduğunu ve Silikon Vadisi Bankası'nın son çöküşünün "ders kitaplarındaki bir kötü yönetim vakası"ndan kaynaklandığını söylemesinin ardından yükseldi.

Spot altın %0,2 düşüşle ons başına 1.969,01 $'a gerilerken, Haziran'da vadesi dolacak olan altın vadeli işlemleri %0,2 düşüşle 22:02 ET (02:02 GMT) itibarıyla %0,2 düşüşle 1.987,00 $'a geriledi. Her iki enstrüman da Salı günü 2.000$ seviyesinde bir kez daha yükseldi ve seansı önemli zirvelerin altında kapattı.

Ancak, Fed'in son zamanlarda faiz oranlarının nihai seviyelere ulaşmaya yakın olduğunu ve ardından bankanın faiz artırım döngüsünü duraklatacağını ima etmesi nedeniyle, Hazine getirileri hala bu yılın başlarında gördüğü yüksek seviyelerin oldukça altında işlem görüyor.

Altın fiyatları ayın başında bu durumdan faydalanmıştı.

ING analistleri bir notta, "Fed politikası muhtemelen orta vadede altın için kilit rol oynayacak. Fed muhtemelen Fed fon oranında bir zirveye yaklaşıyor ve bu yılın ikinci yarısında bir pivot görebiliriz" dedi. .

"Reel getirilerin, yılın ilerleyen zamanlarında daha düşük politika faizlerini takip etmesini bekliyoruz, bu da altın fiyatları için destekleyici olacaktır."

Diğer değerli metaller, platin ve gümüş vadeli işlemlerinin sırasıyla %0,3 ve %0,2 değer kaybetmesiyle Çarşamba günü geriledi .

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, piyasaların bu hafta büyük ithalatçı Çin'den gelecek ek ekonomik sinyaller öncesinde gerilemesiyle sınırlı bir aralıkta seyretti.

Bakır vadeli işlemleri %0,1 düşüşle pound başına 4,0743 dolara geriledi ve bu hafta şu ana kadar her iki yönde de %0,1'den az hareket etti.

Çin iş faaliyeti verileri Cuma günü açıklanacak ve COVID sonrası toparlanmanın hızı tükendiği için Mart ayında bir miktar soğuma göstermesi bekleniyor.


13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page