top of page

Altın fiyatları, banka endişelerinin güvenli liman talebini artırmasıyla güçlü haftaya hazırlanıyor

Altın fiyatları Cuma günü erken Asya ticaretinde yatay seyretti ve olası bir bankacılık krizi korkularının güvenli liman talebini artırmasıyla iki ayın en güçlü haftasını kaydetmeye hazırlanıyor.

Altın fiyatları, ekonomi üzerindeki artan baskı göz önüne alındığında, Federal Rezerv'in faiz oranlarını yükseltmeye devam etmek için yeterli boş alana sahip olup olmadığı konusundaki şüphelerden de yararlandı.

Ancak birkaç bölgesel ABD bankasının iflas etmesi, ekonominin genelinde bulaşmaya ilişkin endişeleri ve yaklaşmakta olan bir durgunluk korkularını artırdığından, güvenli limanlara hücum altına en büyük desteği sağladı.

Spot altın hafifçe yükselerek ons ​​başına 1.920.12$'a yükselirken, vadeli altın %0.1 artışla 20:36 ET (00:36 GMT) itibariyle ons başına 1.923.95$'a yükseldi. Her iki enstrüman da Ocak başından bu yana en yüksek seviyelerine yakın işlem görüyordu ve hafta boyunca yaklaşık %3 arttı.

Silicon Valley Bank ve diğer küçük bölgesel akranlarının çöküşü, piyasaların bu hafta altına yığılmasına neden oldu. Hükümet müdahalesi ve diğer stresli borç verenlerin kurtarılması, bulaşma korkularını ortadan kaldırmaya yardımcı olurken, piyasalar hala daha geniş bir bankacılık krizi konusunda gergin durumda.

Bu aynı zamanda trader'ların önümüzdeki hafta yapılacak bir toplantı öncesinde Fed'in daha fazla faiz artırımına gideceğine ilişkin beklentilerini önemli ölçüde azalttı . Piyasalar, Fed'in oranları 25 baz puan (bps) artırması ihtimalini yaklaşık %90 olarak fiyatlıyor, bu da önceki 50 baz puanlık artış beklentilerinden daha düşük.

Bu fikir , metal piyasalarına da fayda sağlayan dolar üzerinde ağırlık yarattı. Ancak ABD doları, bazı güvenli liman talebinin ve bazı ABD enflasyon verilerinin Şubat ayı için beklenenden daha güçlü okumasının yardımıyla bu hafta kayıplarının büyük bir kısmını azalttı .

Nispeten yüksek enflasyon, Fed üzerinde faiz oranlarını artırması için daha fazla baskı oluşturuyor. Şimdi dikkatler doğrudan bankanın gelecek haftaki toplantısına çevrildi ve bu toplantının da para politikası hakkında daha fazla ipucu vermesi bekleniyor.

Artan faiz oranları, getiri sağlamayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini yükseltti ve 2022 yılına kadar metal piyasalarını hırpaladı.

Diğer değerli metaller Cuma günü yükseldi ve haftayı daha yüksek kapatmaya ayarlandı. Gümüş ve platin vadeli işlemleri sırasıyla %0,6 ve %0,2 ve sırasıyla %7,1 ve %2 arttı.

Endüstriyel metaller arasında, bakır fiyatları, potansiyel bir durgunluğun talebi ciddi şekilde azaltacağı korkusuyla bu hafta hafif kayıplar kaydettikten sonra Cuma günü yatay seyretti.

Bakır vadeli işlemleri pound başına 3,8742 dolarda sabit kaldı ve bu hafta yaklaşık %4 düşüş yaşadı.3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page