top of page

Altın fiyatları, düşük ABD Hazine tahvil getirileri ve zayıf doların etkisiyle yatay seyrediyor.

Altın fiyatları bugün hafif bir artış gördü; XAU/USD ticareti, ABD piyasalarının Şükran Günü nedeniyle ara vermesi ve bunun sonucunda işlem hacimlerinin düşmesi nedeniyle 1992 dolardan işlem gördü. Kıymetli metal, ABD Hazine tahvil getirilerindeki düşüş ve ABD dolarının zayıflamasıyla desteklendi ve 1990-2000$ arasındaki dar aralıktaki konumunu korudu.

Kasım ayının başından bu yana, ABD Hazine tahvili getirileri önemli bir düşüş yaşadı; yüzde altının üzerinde veya yaklaşık otuz baz puanlık keskin bir düşüş yaşadı. Eş zamanlı olarak ABD doları diğer majör para birimleri karşısında belirgin bir düşüş gösterdi; DXY endeksi 106'nın üstünden 104'ün altına düştü; bu da yaklaşık yüzde üç düşüşe işaret ediyor.

Bu haftanın başında altın anlık olarak 2000$ sınırını aştı ve o zamandan beri bu seviyenin yakınında kaldı. Bu performans, piyasa katılımcılarının ekonomik zorluklara işaret edebilecek ve potansiyel olarak Fed'in faiz oranlarına ilişkin politika kararlarını etkileyebilecek S&P Global PMI verilerinin açıklanmasına hazırlanırken bile ortaya çıkıyor.

Federal Rezerv'in faiz artırımlarına devam edeceği beklentilerine ve para piyasası vadeli kontratlarının gelecek yıl için öngördüğü yaklaşık seksen beş baz puanlık indirime rağmen, altının yolu sağlam görünüyor. Teknik analiz, altının tekrar 2000$ eşiğini aşmayı başarması durumunda 2010$ civarında potansiyel dirençle karşılaşabileceğini öne sürüyor.

Altının fiyat hareketleri ve diğer temel finansal göstergeler üzerinde önemli etkileri olabileceğinden yatırımcılar bu gelişmeleri yakından izliyor.
7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page