top of page

Altın fiyatları düşüyor, ancak ekonomik görünüm kararırken 2.000 dolar görünüyor

Piyasalar, üretimdeki yavaşlama ve artan yakıt maliyetleri arasında bu yıl daha fazla ekonomik çalkantı olasılığını değerlendirdiğinden, altın fiyatları önceki seanstaki kilit seviyelere geri döndükten sonra Salı günü hafifçe düştü.

Sarı metal, dünyanın en büyük ekonomilerinden gelen ve bu yıl içinde potansiyel bir ekonomik yavaşlamanın habercisi olabilecek bir dizi zayıf imalat okumasının ardından Pazartesi günü güvenli liman talebinde yeniden canlandı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler ve Müttefikleri Örgütü'nün (OPEC+) sürpriz üretim kesintisi de piyasayı hazırlıksız yakaladı, bu da muhtemelen daha yüksek yakıt fiyatlarına ve potansiyel olarak daha yüksek enflasyona neden olacak .

Spot altın %0,2 düşüşle ons başına 1.980,99$'a gerilerken, altın vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 1.997,85$/ons oldu. Her iki enstrüman da Pazartesi günü %1'in üzerinde yükseldi.

ABD , avro bölgesi , İngiltere ve Japonya'dan gelen imalat verileri, dünyanın en büyük ekonomilerindeki faaliyetlerin Mart ayı boyunca daralmaya devam ettiğini gösterdi. Bu, Çin'den beklenenden daha yumuşak bir imalat okuması ile birleştiğinde , küresel ekonomik büyümenin önümüzdeki aylarda zayıflayacağına dair endişeleri artırdı.

Beklenenden daha zayıf gelen ABD verileri, piyasaların Federal Rezerv'in faiz oranlarını yükseltmeye devam etmek için ne kadar ekonomik boşluk payı olması gerektiğini sorgulamasına da yol açtı. Bu düşünce, gecelik ticarette dolar üzerinde baskı oluşturdu ve Amerikan doları Salı günü Asya ticaretinde çok az hareket etti.

Yine de, petrol fiyatlarındaki artış, piyasaların, özellikle yüksek yakıt maliyetlerinin enflasyonu artırması durumunda, Federal Rezerv'in yakın vadede daha fazla faiz oranı artışı yapma olasılığını fiyatlandırmaya başlamasına neden oldu .

Bu hafta odak , işgücü piyasasına ilişkin daha fazla ipucu için Cuma günü açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verilerine odaklandı .

Altın fiyatları, birkaç ABD bankasının iflasının daha fazla ekonomik çalkantı korkusunu artırmasının ardından Mart ayında güçlü artışlar gördü ve 2.000$ seviyesini yeniden aldı. Düzenleyici müdahale, ani bir çöküş korkusunu yatıştırırken, altın son haftalarda nispeten iyi teklif vermeye devam etti.

Diğer değerli metaller Salı günü düz-düşük aralığında hareket etti. Platin vadeli işlemleri %0,3 düşüşle ons başına 996,0 dolara gerilerken, gümüş vadeli işlemleri ons başına 24,027 dolarda sabitlendi.

Endüstriyel metaller arasında, bakır fiyatları, özellikle büyük ithalatçı Çin'deki büyümenin yavaşladığına dair işaretler arasında, küresel imalat faaliyeti için kötüleşen görünümden baskı gördü.

Bakır vadeli işlemleri %0,3 düşüşle pound başına 4,0415 dolara geriledi ve art arda üçüncü gününde kırmızıya döndü.
8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page