top of page

Altın fiyatları düştü, dolar veri ağırlıklı hafta öncesinde toparlandı

Altın fiyatları, piyasaların güçlü bir ilk çeyreğin ardından bir miktar kâra kilitlenmesiyle Pazartesi günü geri çekildi ve odak şimdi para politikasına ilişkin daha fazla ipucu için bu hafta bir dizi ABD ekonomik okumasına çevrildi.

Altın fiyatları, yılın ilk üç ayında %7'nin üzerinde yükseldi, ancak ABD bankacılık krizine ilişkin artan korkular arasında Mart ayında büyük kazançlar geldi. Hükümet müdahalesi, yakın bir çöküşle ilgili piyasa endişelerini yatıştırırken, sarı metal hala nispeten güvenli liman talebi tarafından destekleniyor.

Altın, 2020 rekor seviyesinden hala 100 doların altında kalmasına rağmen, bu Pazartesi günü bir miktar kâr elde edilmesini teşvik etti.

Spot altın %0,5 düşüşle ons başına 1.959,03 $'a gerilerken, altın vadeli işlemleri %0,5 düşüşle 1.975,60 $/ons oldu.

Odak şimdi , Pazartesi günü açıklanacak olan Mart ayı imalat faaliyeti verileriyle başlayarak, bu hafta bir dizi ABD ekonomik okumasına odaklandı . Okumanın, ABD imalat sektörünün art arda beşinci aydır daralma bölgesinde kaldığını göstermesi bekleniyor.

Ancak ana odak noktası , Perşembe günü açıklanacak olan Mart ayı tarım dışı istihdam verileri olacak . Tüccarlar, işgücü piyasasında bu yıl daha az şahin bir Federal Rezerv'in yolunu açabilecek herhangi bir zayıflık belirtisini izliyor olacaklar.

Böyle bir senaryo, geçen ay tercih edilen güvenli liman olarak doları büyük ölçüde geride bırakan altın için iyiye işaret. Bu aynı zamanda kısmen Fed'in bankacılık sistemi üzerinde daha fazla baskıdan kaçınmak için şahin duruşunu azaltacağı beklentilerinden de kaynaklandı.

Dolar , Mart ayındaki büyük kayıplarından kurtulurken Pazartesi günü yükseldi. Bu, Hazine getirilerindeki bir miktar güçle birleştiğinde, metal piyasaları üzerinde ağırlık yarattı.

Platin vadeli işlemleri %0,5 düşerken, gümüş vadeli işlemleri yaklaşık %1 düştü.

Endüstriyel metaller arasında, bakır fiyatları, büyük ithalatçı Çin'de imalat faaliyetinin zayıfladığına dair daha fazla işaretin artmasıyla düştü.

Bakır vadeli işlemleri %0,4 düşüşle pound başına 4,0663 dolara geriledi.

Pazartesi günü özel bir anket, Çin'deki imalat büyümesinin Mart ayında, COVID sonrası ekonomik patlamanın hızını kesmesiyle keskin bir şekilde yavaşladığını gösterdi . Bu, ülkedeki emtia iştahını azaltabilecek düzensiz bir ekonomik toparlanmaya işaret ediyor.
6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page