top of page

Altın fiyatları, doların 2 ayın en yüksek seviyesinden düşmesiyle yükseldi.

ABD dolarının iki ayın en yüksek seviyelerinden geri çekilmesiyle birlikte zayıf doların etkisiyle Salı günü altın fiyatları hafif yükseldi, ancak ABD'de faiz oranlarının yükseleceğine dair korkular hala metal piyasalarının görünümünü sessiz tutuyor.

Sarı metal, bu ayın başında beş ayın en düşük seviyesine geriledikten sonra bazı toparlanma işaretleri gördü. Spot fiyatlar da yakından takip edilen ons başına 2.000 dolar seviyesini kaybetti ve halen bu seviyenin üzerine çıkmakta zorlanıyor.

Spot altın yüzde 0,1 artışla ons başına 1.896,39 dolara yükselirken, Aralık ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 00:21 itibarıyla ons başına yüzde 0,1 artışla 1.924,90 dolara ulaştı.

Hazine getirileri Jackson Hole öncesi yükselişte

Ancak altın Salı günü bir miktar rahatlama kaydederken, sarı metalin görünümü ABD Hazine tahvil getirilerindeki artış nedeniyle büyük ölçüde azaldı.

10 yıllık tahvil getirileri, piyasaların daha uzun süre daha yüksek potansiyel olarak ABD faiz oranlarına pozisyon almasıyla bu hafta 20 yılın en yüksek seviyesine yükseldi.

Bu haftanın odak noktası, Federal Reserve Başkanı Jerome Powell'ın bu Cuma Jackson Hole Sempozyumu'nda yaptığı konuşma olacak . Fed Başkanının para politikasının gidişatına ilişkin daha fazla ipucu sunması bekleniyor; yapışkan enflasyon ve sıkı işgücü piyasası merkez bankasının şahin bir görünüm sergilemesine neden olabilir.

Yatırım bankaları, Powell'ın daha yüksek baz faiz oranlarıyla yeni bir döneme işaret edebileceği konusunda uyardı ; bu senaryo, metal piyasaları için kötü bir senaryo.

Yüksek oranların getirisi olmayan varlıklara yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırdığı göz önüne alındığında, ABD faiz oranlarının artma ihtimali son haftalarda altını olumsuz etkiledi.

Doların bu haftaki iki ayın en yüksek seviyesinden hafifçe düşmesine rağmen doların güçlenmesi de baskı yarattı. Bu durum altın fiyatlarında bir miktar rahatlama sağladı.

Bakır yükselişte, Çin teşviki odakta

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları da dolardaki zayıflığın etkisiyle Salı günü hafif yükseldi.

Bakır vadeli işlemleri %0,2 artışla pound başına 3,7263 dolara yükseldi.

Ancak kırmızı metal fiyatları da, Çin'de daha fazla teşvik tedbirlerine karşı artan sabırsızlık nedeniyle son üç haftadır ciddi kayıplar yaşıyor.

Çin Halk Bankası bu hafta faiz indirimi yaparak piyasaları büyük ölçüde hayal kırıklığına uğrattı ve yatırımcılardan yavaşlayan ekonomik toparlanmayı desteklemek için daha hedefe yönelik mali önlemler yönünde çağrılar aldı.

Dünyanın en büyük bakır ithalatçısı olan Çin, bu yıl ülkede yaşanan ekonomik yavaşlamanın bakır fiyatları ve talebi üzerinde büyük baskı yarattı.


5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page