top of page

Altın fiyatları, doların 6 ayın zirvesine yaklaşmasıyla baskı altında.

Piyasaların bu hafta çeşitli Fed yetkililerinin ABD para politikasına ilişkin daha fazla ipucunu beklemesiyle, doların gece boyunca güçlenmesi ve Hazine tahvil getirilerinin baskısıyla altın fiyatları Çarşamba günü Asya ticaretinde çok az hareket etti.

Sarı metal son iki haftada beş ayın en düşük seviyelerinden keskin bir şekilde toparlanırken, dolarda ve getirilerde yenilenen güçlenmenin yarattığı baskı nedeniyle son seanslarda ilerleme kaydetmekte zorlandı.

ABD Doları Çarşamba günü altı ayın en yüksek seviyesine yakın işlem görürken, 10 yıllık Hazine getirileri 20 yılı aşkın sürenin en güçlü seviyelerine yakın seyrediyor.

ABD faiz oranlarının bu yıl daha uzun süre yüksek kalması bekleniyor ; bu durum, yüksek faiz oranlarının sarı metale yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırması nedeniyle altının büyük bir artış ihtimalini azaltıyor.

Bu yıl ABD'de resesyona girme ihtimalinin düşük olması, genellikle riskten kaçınma ortamından yararlanan altın üzerinde de baskı oluşturdu.

Spot altın ons başına 1.926,70 dolarda sabit kalırken, Aralık ayında vadesi dolacak altın vadeli işlemleri TSİ 00:27'de (04:27 GMT) %0,1 düşüşle ons başına 1.951,65 dolara geriledi.

Eylül toplantısı öncesinde Fed konuşmacıları mercek altında

Piyasalar artık Çarşamba günü Dallas Fed Başkanı Lorie Logan başta olmak üzere birçok Fed yetkilisinden ABD para politikasına ilişkin daha fazla ipucu bekliyor .

Adresler, Fed'in 19 ve 20 Eylül'deki iki günlük toplantı beklentisiyle uyguladığı iletişim kesintisinden hemen önce geldi . Ekonomik aktivitenin soğuduğuna dair son işaretler nedeniyle merkez bankasının faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor.

Ancak enflasyonun yapışkan kalması ve işgücü piyasasının güçlü olması nedeniyle Fed'in hâlâ şahin söylemini sürdürmesi bekleniyor. Bu düşüncenin yılın geri kalanında büyük ölçüde altın ve diğer metaller üzerinde baskı yaratması bekleniyor.

Bakır, Çin'e odaklanarak suya giriyor

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, piyasaların büyük ithalatçı Çin'den daha fazla ekonomik işaret beklemesiyle Çarşamba günü hafif düştü.

Bakır vadeli işlemleri yüzde 0,1 düşüşle pound başına 3,8317 dolara geriledi.

Çin, perşembe günü ticaret rakamlarını açıklayacak ve analistler ithalat ve ihracatta daha küçük düşüşler öngörüyor . Ancak yerel ekonomik faaliyetlerin ve emlak piyasasının çok az toparlanma belirtisi gösterdiği göz önüne alındığında, ağustos ayına kadar özellikle odaklanılacak konu ülkenin emtia ithalatı olacak.

Bu haftanın başlarında açıklanan veriler, Çin'in hizmet sektörünün Ağustos ayında son sekiz ayın en yavaş temposunda büyüdüğünü gösterdi. Daha önceki veriler imalat sektöründe bir miktar dayanıklılık gösterse de , genel iş faaliyetleri hala kötü durumdaydı.5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page