top of page

Altın fiyatları, doların altı aydır zirvesinden çıkmasıyla yükseliyor ancak görünüm olumsuz

Altın fiyatları Cuma günü hafif yükseldi ve doların altı ayın en yüksek seviyesinden geri çekilmesiyle biraz rahatladı, ancak Fed'in şahin duruşunun ardından faiz oranlarının daha uzun süre yüksek olacağı beklentisi zayıf bir görünüm sergiledi görünüm.

Sarı metal, artan faiz oranlarına ilişkin artan endişeler nedeniyle az sayıda teklif yakalayarak haftalık performansının da düşük seyretmesine hazırlanıyor.

Özellikle altın vadeli işlemleri bu hafta piyasaların yüksek ABD oranları karşısında görünümlerini sarı metale göre ayarlamasıyla sert dalgalanmalar gördü.

Comex'te Aralık ayında sona eren en çok işlem gören altın vadeli işlem sözleşmesi Cuma günü saat 00:52 ET (04:52 GMT) itibariyle %0,2 artışla ons başına 1.943,44 dolara yükseldi. Kontrat bu hafta yüzde 0,1 düştü.

Spot altın %0,2 artışla ons başına 1.924,26 dolara yükseldi ve haftayı değişmeden tamamlaması bekleniyor.

Yüksek faiz görünümü altın için daha fazla sıkıntı yaratıyor

Altın fiyatları, doların gece ticaretinde altı ayın en yüksek seviyelerinden düşmesiyle bir miktar rahatlama kaydetti . Ancak Amerikan doları, ABD'de faiz oranlarının yükseleceğine dair beklentiler arasında hala nispeten iyi alımda kalmayı sürdürüyor.

Fed bu hafta faiz oranlarını sabit tuttu ancak yapışkan enflasyonun bu yıl en az bir faiz artırımına daha davetiye çıkarabileceği konusunda uyardı.

Merkez bankası ayrıca, faiz oranlarını 2024 yılına kadar muhtemelen %5'in üzerinde tutacağını söyledi ve bu da piyasanın gelecek yıl en az dört faiz indirimine ilişkin beklentilerini hayal kırıklığına uğrattı.

Faizlerin daha uzun süre daha yüksek olması ihtimali , getirisi olmayan varlıklara yatırım yapmanın fırsat maliyetini arttırması nedeniyle altının daha fazla olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Bu trend geçtiğimiz yıl boyunca altını olumsuz etkiledi ve sarı metal için çok az yükselişe işaret ediyor.

Yine de külçe, özellikle ABD hükümetinin kapanmasına ilişkin endişelerin arttığı bir ortamda, kısa vadeli güvenli liman talebinden faydalanabilir. Altın, tarihsel olarak geçmişteki kapanmalar sırasında çok az ilgi görmüş olsa da, piyasa duyarlılığının kötüleşmesi durumunda hala bazı teklifler görebilir.

Bakır fiyatları haftalık kayıplarının bir kısmını telafi etti, Çin'den yeni ipuçları geliyor

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları Cuma günü yükseldi ve haftalık kayıplarının bir kısmını telafi etti.

Bakır vadeli işlemleri yüzde 0,5 artışla pound başına 3,7110 dolara yükseldi ancak hafta boyunca hâlâ yüzde 2,4 düşüşle işlem görüyordu.

Piyasalar şu anda doğrudan bir dizi büyük ekonominin önümüzdeki haftalarda açıklanacak ticari faaliyet verilerine odaklanmış durumda.

Dünyanın en büyük bakır ithalatçısı olan Çin, önümüzdeki hafta Eylül ayına ait satın alma yöneticileri endeks verilerini yayınlayacak ve ülkedeki ekonomik toparlanmaya ilişkin daha fazla ipucu sunacak.

Ağustos ayı verileri bazı iyileşme işaretleri gösterdi. Ancak Çin'e yönelik genel görüş hâlâ büyük oranda olumsuz olmaya devam ediyor.
12 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page