top of page

Altın fiyatları dolar bazında 1.900 doları aştı, getiriler soğuk

Altın fiyatları Çarşamba günü dolardaki ve Hazine tahvil getirilerindeki gerilemeden destek alarak hafif yükseldi, ancak odak noktası büyük ölçüde bu hafta sonunda yapılacak Jackson Hole Sempozyumu üzerinde kaldı.

Sarı metal, dolardaki yükselişin iki ayın en yüksek seviyelerinde duraklaması ve Hazine tahvil getirilerinin 20 yılın üzerindeki zirvelerine ulaştıktan sonra hafifçe düşmesiyle bu hafta bir miktar rahatlama gördü.

Bu durum spot fiyatların Salı günü ons başına 1.900$ seviyesine geri dönmesine olanak tanıdı, ancak sarı metalin görünümü ABD'deki yüksek faiz oranlarına ilişkin endişeler nedeniyle hâlâ donuk kaldı.

Spot altın yüzde 0,2 artışla ons başına 1.901,31 dolara yükselirken, Aralık ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 00:09 itibarıyla ons başına yüzde 0,2 artışla 1.929,55 dolara ulaştı.

Jackson Hole ve Powell'ın konuşması odakta

Piyasalar artık doğrudan Fed Başkanı Jerome Powell'ın Cuma günkü Jackson Hole Sempozyumunda yapacağı konuşmaya odaklanmış durumda.

Analistler, özellikle enflasyonun yapışkan kalması ve işgücü piyasasının güçlü olması göz önüne alındığında, Powell'ın ABD'de faiz oranlarının daha yüksek olacağı bir döneme işaret edebileceği konusunda uyardı.

Artan oranların sarı metale yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırdığı göz önüne alındığında, ABD faiz oranlarının yükseleceğine dair herhangi bir sinyalin altının daha fazla kaybına yol açması muhtemel.

Bu ticaret geçtiğimiz yıl altını olumsuz etkiledi; ABD enflasyonunun Temmuz ayında yapışkan kaldığını gösteren verilerin ardından metal Ağustos ayında yeniden baskı altına girdi.

Bu haftaki toparlanmaya rağmen altın fiyatları hâlâ beş ayın en düşük seviyeleri yakınlarında işlem görüyor; ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalması nedeniyle sarı metaldeki toparlanmanın kısa ömürlü olması bekleniyor.

Çin'li bakır firmaları ve PMI'lar odakta

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları da dolardaki zayıflıktan yararlandı ve vadeli işlemler Çarşamba günü pound başına %0,4 artışla 3,7707 dolara yükseldi.

Yatırımcılar, küresel imalat faaliyetlerine ilişkin daha fazla ipucu için ABD ve euro bölgesinden günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verilerini bekliyorlardı .

Japonya ve Avustralya'dan gelen veriler bir miktar dayanıklılık gösterdi, ancak iki ekonominin görünümü de Çin'e yönelik olumsuz duygular nedeniyle baskı altında kaldı.

Merkez Bankası'nın bu hafta beklenenden küçük bir faiz indirimiyle piyasaları hayal kırıklığına uğratmasının ardından, Çin'in ek teşvik önlemleri de ilgi odağındaydı.

Dünyanın en büyük bakır ithalatçısı olan Çin, zayıf harcamalar ve potansiyel emlak piyasası krizinden kaynaklanan olumsuz rüzgarlar nedeniyle, COVID sonrası ekonomik toparlanmanın yavaşlaması ile karşı karşıya.

Geçtiğimiz yıl Çin'e ilişkin endişeler de bakır fiyatlarını olumsuz etkilemişti.15 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page