top of page

Altın fiyatları dolar kadar geriledi, Hazine tahvilleri TÜFE verileri öncesinde güçleniyor

Altın fiyatları, günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak önemli ABD enflasyon verileri öncesinde piyasaların daralmasıyla doların ve getirilerin yeniden güçlenmesinin baskısı altında Çarşamba günü düştü.

Külçe fiyatları, piyasaların yüksek yakıt fiyatları ve güçlü tüketici harcamaları nedeniyle potansiyel olarak daha güçlü bir enflasyon okumasına hazır hale gelmesiyle iki haftanın en düşük seviyesine ulaştı.

Dolar güvenli liman olarak tercih edilirken, Çarşamba günkü enflasyon okumasının da gelecek hafta yapılacak Fed toplantısının gidişatını belirlemesi bekleniyor. ABD doları altı ayın zirvesinin altında seyrederken, 10 yıllık gösterge tahvil getirileri 20 yılın en yüksek seviyesinin yakınında kalmayı sürdürdü.

Spot altın yüzde 0,1 düşüşle ons başına 1.911,66 dolara gerilerken, Aralık ayında vadesi dolacak altın vadeli işlemleri TSİ 00:32 itibarıyla ons başına yüzde 0,1 düşüşle 1.933,85 dolara geriledi.

Fed toplantısı öncesi TÜFE okuması

Tüketici fiyat endeksi verilerinin, enflasyonun Temmuz ayında görülen %0,2'lik aylık artıştan hızlanarak Ağustos'ta %0,6 arttığını göstermesi bekleniyor. Çekirdek enflasyon büyümesinin de %0,2 seviyesinde sabit kalması bekleniyor.

ABD'de enflasyonun yükseleceğine dair herhangi bir işaret, Fed'e faiz oranlarını artırma, hatta faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutma konusunda daha fazla ivme kazandırıyor. Güçlü bir okuma, gelecek hafta Fed'in daha şahin söylemlerine yol açabilir, ancak bankanın şimdilik faiz oranlarını duraklatmaya devam etmesi bekleniyor .

Getirisiz varlıklara yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırdığı göz önüne alındığında, artan faiz oranları altın ve diğer metaller için olumsuz bir işaret. Bu düşünce geçen yıl altını hırpaladı ve sarı metaldeki büyük toparlanmayı sınırladı.

ABD faiz oranlarının en azından 2024 ortalarına kadar yüksek kalması bekleniyor, bu da altının toparlanma ihtimalini sınırlıyor; bu yıl resesyona ilişkin beklentilerin azalması da sarı metale yönelik güvenli liman talebinin zayıf olduğuna işaret ediyor.

Yine de diğer büyük ekonomilerdeki zayıflık, bazı akışların külçeye yönelmesine neden olabilir.

Çin'in neşesi azaldıkça bakır fiyatları düşüyor

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları Çarşamba günü hafif düşüş yaşadı ve Çin'in öncülüğündeki rallinin hızının azalmasıyla yakın zamanda elde ettiği kazanımların bir kısmını tersine çevirdi.

Bakır vadeli işlemleri önceki seansta yüzde 0,4 kaybettikten sonra yüzde 0,3 düşerek pound başına 3,7780 dolara geriledi.

Son veriler Çin ekonomisinde bir miktar iyileşme gösterirken, özellikle yatırımcıların Pekin'in daha fazla teşviki serbest bırakma yönündeki muhafazakar yaklaşımından hayal kırıklığına uğramasıyla dünyanın en büyük bakır ithalatçısına yönelik genel algı büyük ölçüde zayıf kaldı.

Ekonomik aktiviteye ilişkin daha fazla ipucu için odak noktası şu anda Cuma günü yayınlanacak Ağustos ayına ait sanayi üretimi ve perakende satış verileri olacak .12 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page