top of page

Altın fiyatları dolar karşısında yatay seyrediyor, Fed'in yeni işaretleri öncesinde getiriler istikr

Altın fiyatları Salı günü doğrudan işaretlerin eksikliği nedeniyle çok az hareket ederken, bu hafta Fed'in bir dizi konuşmacısı önünde dolar ve Hazine getirileri sabit kaldı.

Sarı metal son iki haftada güçlü bir yükseliş kaydederken, özellikle ABD ekonomik aktivitesindeki soğuma işaretlerine rağmen dolar ve getirilerin dirençli kalması nedeniyle son seanslarda ilerleme kaydetmekte zorlandı.

Fed'in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutacağı yönündeki beklentiler, yatırımcıların altına olan iştahını sınırlı tutarken, son istihdam ve enflasyon göstergeleri merkez bankasının yakın vadede politikayı hala kısıtlayıcı tutması gerektiğini gösteriyor.

Spot altın ons başına 1.938,78 dolarda sabit kalırken, Aralık ayında vadesi dolacak altın vadeli işlemleri TSİ 01:03 (05:03 GMT) itibariyle ons başına 1.964,50 dolarda sabit kaldı.

Eylül ayı toplantısı yaklaşırken Fed konuşmacıları bekleniyor

Piyasalar şu sıralar bu hafta doğrudan, bu ay sonunda yapılacak faiz oranı kararı öncesinde para politikası hakkında daha fazla ipucu sunması beklenen bir grup Fed konuşmacısına odaklanmış durumda .

Dallas Fed Başkanı Lorie Logan Çarşamba günü konuşacak ve ardındanPerşembe günü Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee gelecek.

Fed açık piyasa komitesi üyeleri John Williams ve Michelle Bowman da Perşembe günü konuşma yapacak.

Bir dizi zayıf ekonomik veri, Fed'in faiz oranlarını artırmaya devam etmek için sınırlı alana sahip olduğu yönündeki umutları artırsa da, son dönemdeki yapışkan enflasyon ve istikrarlı işgücü piyasası faaliyeti işaretleri göz önüne alındığında, merkez bankasının faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutması bekleniyor .

Sarı metali tutmanın fırsat maliyetini artırdığı göz önüne alındığında, yüksek oranlar altın fiyatları açısından kötü bir işaret.

ABD ekonomisinin bu yıl yumuşak bir iniş yapma ihtimali de sarı metallerin güvenli liman cazibesini azalttı, ancak Çin ve euro bölgesindeki ekonomik yavaşlamaya ilişkin endişeler hâlâ bir miktar destek sağlıyor.

Bakır Çin'den gelen karışık sinyaller arasında yatay seyrediyor, ticaret verileri bekleniyor

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları da Salı günü yatay seyrederken doların baskısı altında kaldı.

Özel bir anket, Çin'in hizmet sektörünün Ağustos ayında beklenenden daha az büyüdüğünü gösterdi; bu durum, imalat sektöründe bir miktar dayanıklılık gösteren daha önceki verilere ilişkin iyimserliği dengeledi .

Bakır vadeli işlemleri pound başına 3,8327 dolarda sabit kaldı.

Dünyanın en büyük bakır ithalatçısı olan Çin'de büyümenin yavaşlamasına ilişkin endişeler, ülke COVID sonrası yavaşlayan toparlanmayla boğuşurken bu yıl fiyatları büyük ölçüde düşürdü. Bu haftanın odak noktası artık ülkenin bakır ithalatına yönelik iştahını ölçmek için önemli ticaret verileri olacak .

Yatırımcılar ayrıca Pekin'in daha fazla teşvik tedbiri yayınlamaya yönelik muhafazakar yaklaşımı karşısında da sabırsızlanmaya başladı14 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page