top of page

Altın fiyatları, dolardaki yükselişin duraklaması nedeniyle kayıplarını önlüyor; 2.000 dolarlık destek bekleniyor

Altın fiyatları, geçen hafta keskin bir düşüş yaşadıktan sonra, dolardaki yükselişin nefes almak için durması ve piyasaların sarı metalin potansiyel olarak önemli bir destek seviyesini test etmesini beklemesiyle Salı günü sakinleşti.

Altının kısa vadeli görünümü, özellikle piyasaların Federal Rezerv'in Haziran ayına kadar faiz oranlarını sabit tutacağı olasılığını fiyatlandırmaya başlamasıyla birlikte, ABD faiz oranlarının uzun süre yüksek kalacağına ilişkin süregelen endişeler nedeniyle gölgelenmeye devam etti. 

Güçlü ABD ekonomik verileri ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın şahin yorumları bu düşüncenin ana itici güçleri oldu; her iki faktör de son iki seansta altın fiyatlarında keskin düşüşleri tetikledi.

Dolar neredeyse üç ayın en yüksek seviyesine yükselirken, ABD Hazine tahvili getirileri de uzun vadeli yüksek oranlar karşısında sert bir şekilde değer kazandı ve bu da altını daha da baskı altına aldı .

Spot altın ons başına 2.026,33 dolarda sabit kalırken, Nisan ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 00:23 (05:23 GMT) itibariyle ons başına 2.042,40 dolarda sabit kaldı. 

Faiz korkuları arttıkça 2.000 dolarlık destek odakta 

Birçok analist, özellikle ABD faiz oranlarının görünümünde çok az değişiklik olması durumunda, spot altın fiyatlarının önümüzdeki günlerde ons başına 2.000 dolar seviyesini test etmesinin muhtemel olduğunu söyledi. 

CME Fedwatch aracı, trader'ların Fed'in Mart ayında oranları sabit tutacağı ihtimalini %83 olarak fiyatladığını ve Mayıs ayında da benzer bir hamle için istikrarlı bir şekilde bahislerini artırdıklarını gösterdi. 

Altın, Ocak ayının başında kısa süreliğine ons başına 2.000 dolar seviyesini test etmişti ancak desteğin altına düşmekten çekinmişti. 2.000 doların altına herhangi bir hareket, özellikle uzun süre yüksek seyreden ABD oranları karşısında külçe fiyatlarında daha derin kayıpların habercisi olabilir.

Önümüzdeki hafta ABD enflasyon verilerinin fiyatlar açısından önemli bir dönüm noktası oluşturması beklenirken, bazı Fed yetkililerinin de bu hafta konuşma yapması bekleniyor.

Uzun süredir yüksek olan ABD oranları, sarı metale yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırarak altının çekiciliğini azaltıyor. 

Bakır, tüccarların Çin'deki sıkıntıları değerlendirmesiyle yükseldi 

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, piyasaların Çin'den gelen zayıf ekonomik sinyalleri sindirmesiyle art arda dört seans kaybettikten sonra Salı günü yükseldi.

Mart ayında vadesi dolan bakır vadeli işlemleri , son dört seansta 1 dolardan fazla kaybettikten sonra yüzde 0,5 artışla pound başına 3,7920 dolara yükseldi.

Fiyatlar esas olarak dünyanın en büyük bakır ithalatçısı olan Çin'den gelen bir dizi zayıf satın alma yöneticisi endeksi okumasından etkilendi. Veriler, Ocak ayında, özellikle de kilit imalat sektöründe , iş faaliyetlerinde çok az iyileşme olduğunu gösterdi .

Bu haftanın odak noktası artık Perşembe günü açıklanacak Ocak ayı Çin enflasyon verileri olacak . Okuma ayrıca bir hafta sürecek Ay Yeni Yılı tatilinden bir gün önce geliyor.

7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page