top of page

Altın fiyatları, erken faiz indirimi umutlarının güçlü kazanımlara yol açmasıyla yatay seyrediyor.

Altın fiyatları, Fed'in erken faiz indirimine ilişkin artan iyimserliğin Aralık ayı boyunca fiyatlarda güçlü bir düşüşe yol açmasının ardından Çarşamba günü Asya ticaretinde dar bir aralıkta kaldı.

Sarı metal son seanslarda kilit seviyeleri aştı ve şu anda ay başındaki rekor seviyenin 100 doların altında işlem görüyor. Altının son yükselişi, Fed'in faiz oranlarını artırmayı bitirdiğini ve 2024'te borç verme faiz oranlarını düşüreceğinin sinyalini vermesiyle tetiklendi.

Ancak piyasalar, özellikle son verilerin ABD enflasyonundaki yavaşlamanın sürdüğünü göstermesi nedeniyle Fed'in Mart 2024'e kadar faiz oranlarını düşüreceğine inanıyor.

Spot altın ons başına 2.064,84 dolarda sabit kalırken, Şubat ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 01:14'te (06:14 GMT) %0,3 artışla ons başına 2.075,85 dolara yükseldi.

Altın, faiz indirimi umutlarıyla 2023'te güçlü kazanımlara yöneldi

Aralık ayındaki kazanımlar, altın fiyatlarının 2023'te %12 ile %14 arasında artma yoluna girmesini sağladı.

Ancak ABD faiz oranlarının yüksek kalması nedeniyle sarı metal, başta hisse senetleri olmak üzere çoğu risk odaklı varlığın gerisinde kaldı. Karşılaştırıldığında, S&P 500'ün 2023'te yaklaşık %24 artış göstereceği belirlendi.

Yine de sarı metal, özellikle ABD faiz oranlarının düşmesi ve küresel ekonomik koşulların kötüleşmesiyle birlikte 2024'te daha fazla fayda sağlayacak gibi görünüyor. ABD ekonomisi bir miktar dirençli kalırken, euro bölgesi ve Çin gibi dünyanın diğer bölgeleri büyümede sürekli bir yavaşlamayla boğuşuyor.

Fed'in 2024'te faiz oranlarını üç ila beş kat arasında düşürmesi bekleniyor; piyasalar beklenen faiz indirimlerinden ilkinin Mart 2024 gibi yakın bir zamanda gelebileceğine inanıyor .

Yüksek faiz oranları, altına yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırıyor; bu eğilim, sarı metalin 2023'ün büyük bölümünde büyük kazanımlarını sınırlayan bir trend.

İsrail-Hamas savaşının potansiyel olarak kızışacağına ilişkin işaretler arasında artan güvenli liman talebi, sarı metale yönelik güvenli liman talebini de potansiyel olarak artırabilir.

Bakır fiyatları yükseldi, 2023'te hafif artışlar bekleniyor

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları Çarşamba günü yükseldi ve dolardaki zayıflığın çoğu emtia fiyatını desteklemesiyle son kazanımlarını sürdürdü.

Mart vadeli bakır vadeli işlemleri yüzde 0,5 artışla pound başına 3,9223 dolara yükseldi.

Aralık ayında güçlü bir toparlanma kaydetmesine rağmen bakır fiyatları, en büyük ithalatçı Çin'deki ekonomik yavaşlamaya ilişkin endişelerin fiyatları olumsuz etkilemesi nedeniyle 2023'te yalnızca hafif artışlar (yaklaşık %3) bekliyor.

Bakır fiyatları bu yılın başlarında pound başına 3,5195 dolara kadar düşmüştü.

Ancak kırmızı metalin 2024'te güçlü bir toparlanma potansiyeli olması bekleniyor. Elektrikli araçlara yönelik artan talebin, küresel olarak yeşil enerjiye yönelmeyle birleştiğinde, pil ve elektrik teknolojisinde önemli bir bileşen olan kırmızı metalin tüketimini artırması bekleniyor. .

Peru ve Panama'daki büyük maden kapanışlarıyla birlikte arzın da daralması bekleniyor.


12 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page