top of page

Altın fiyatları, faiz artırımı belirsizliği ve bakırın geri çekilmesiyle düştü

Altın fiyatları, Federal Rezerv'in bu ay faiz oranlarını sabit tutup tutmayacağına ilişkin belirsizlik nedeniyle Pazartesi günü hafifçe düştü ve zayıflayan ekonomik büyümeyle ilgili endişeler bakır fiyatlarını aşağı çekti.

Sarı metal, ABD tarım dışı istihdam verilerinin Mayıs ayı için beklenenden çok daha güçlü okunmasının ardından, yüksek enflasyonu düşürmeye çalışan Fed için şahin bir görünüm ortaya koymasının ardından Cuma günü düştü.

Ancak geçen hafta bazı Fed yetkilileri, parasal sıkılaştırma önlemlerinin geçen yıl ekonomi üzerindeki etkisini ölçerken merkez bankasının Haziran ayında faiz oranlarını sabit tutabileceğini de öne sürdüler.

Haziran'daki kararından bağımsız olarak, merkez bankasının oranları daha uzun süre yüksek tutması muhtemeldir - bu, altın gibi getiri sağlamayan varlıklar için kötü bir senaryodur. Yükselen faiz oranları beklentisiyle dolardaki güçlenme , Pazartesi günü külçe fiyatları üzerinde baskı oluşturdu.

ABD hükümetinin borç tavanını yükselten bir yasa tasarısını geçirmesinin ardından artan risk iştahı, yatırımcıları altın gibi riskten kaçınan varlıklardan da uzak tuttu.

Spot altın hafifçe düşerek ons ​​başına 1.947.89$'a gerilerken, vadeli altın %0.3 düşüşle 1.963.90$'a geriledi. Her iki enstrüman da iki ayın en düşük seviyelerine yakın işlem görüyordu.

Fed Fonu vadeli fiyatları, piyasaların Fed'in Haziran'da faiz oranlarını sabit tutma ihtimalinin yaklaşık %80 olduğunu fiyatladığını gösteriyor. Ancak son enflasyon ve istihdam verilerinin piyasa beklentilerinin üzerinde olduğu göz önüne alındığında, banka oranları daha da artırabilir.

Altının, özellikle küresel ekonomik koşulların yüksek faiz oranlarının baskısı nedeniyle kötüleşmesi nedeniyle, bu yıl artan güvenli liman talebinden yararlanmaya devam etmesi bekleniyor.

Ancak bu düşünce, Pazartesi günü gerileyen bakır fiyatları üzerinde ağırlık yarattı. Bakır vadeli işlemleri %0,4 düşüşle pound başına 3,7180 dolara geriledi.

ABD, Euro Bölgesi ve Çin'den gelen bir dizi zayıf ekonomik okuma, piyasaların kırmızı metale olan talebin yavaşlamasından korkmasıyla son haftalarda bakır fiyatlarını altı ayın en düşük seviyelerine çekmişti.

Bu hafta odak noktası, Çin'den gelen ticaret verileri ve ABD hizmet sektörü faaliyeti dahil olmak üzere dünyanın en büyük ekonomilerinden gelen daha fazla ipucu .
8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page