top of page

Altın fiyatları, faiz artırımı korkusunun hafiflemesi ve Çin'in bakırı desteklemesiyle yukseldi.

Altın fiyatları Pazartesi günü hafif yükseldi ve karışık ABD istihdam verilerinin Fed'in faiz oranlarını sabit tutacağı beklentilerini güçlendirmesiyle önceki seansa göre kazanımlarını sürdürdü.

Bu düşünce dolar ve Hazine tahvil getirileri üzerinde baskı yaratarak , fırsat maliyetinde daha az artış beklentisiyle sarı metalin değer kazanmasına olanak sağladı.

Doların zayıflaması da bakırdaki kazanımların artmasına yardımcı oldu; kırmızı metal, büyük ithalatçı Çin'de daha fazla teşvik tedbirlerine ilişkin artan iyimserliğin yanı sıra Çin ticari faaliyetlerinde bir miktar toparlanma işaretlerinden de faydalandı .

Artık odak noktası bu hafta Çin'den gelen daha fazla ekonomik göstergenin yanı sıra ABD ekonomisi ve gelecekteki faiz artırımlarına ilişkin başka ipuçları üzerinde. Ancak ABD piyasalarının tatil olması nedeniyle metal piyasalarındaki ticaretin Pazartesi günü bir miktar sınırlı kalması bekleniyor.

Spot altın %0,2 artışla ons başına 1.944,80 dolara yükselirken,Aralık ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 00:23'te (04:23 GMT) %0,2 artışla ons başına 1.970,95 dolara yükseldi.

Altın, Fed'in faiz duraklatma bahisleriyle destek buldu

Sarı metal, ABD'de orta düzeydeki ekonomik verilerin Fed'in faiz oranlarını artırmaya devam etmek için muhtemelen sınırlı bir hareket alanına sahip olduğunu göstermesiyle geçen hafta güçlü bir toparlanma kaydetti. Ağustos ayında tarım dışı istihdam artarken işsizlik oranı da yükseldi.

Merkez bankasının artık neredeyse oybirliğiyle Eylül ayında faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor ve aynı zamanda mevcut faiz artırım döngüsünün sona erdiğini de açıklayabilir.

Ancak ABD faiz oranlarının daha fazla artması pek olası olmasa da, ABD enflasyonunun hala yapışkan kaldığı göz önüne alındığında, faiz oranlarının daha uzun süre 20 yılın üzerindeki yüksek seviyelerde kalması bekleniyor.

Yüksek faiz oranlarının külçe külçe tutmanın fırsat maliyetini artırması göz önüne alındığında, böyle bir senaryo altının hala sınırlı bir yükselişini temsil ediyor.

Piyasalar artık para politikasına ilişkin daha fazla ipucu ve dünyanın en büyük ekonomisine ilişkin daha fazla gösterge için bu hafta bir dizi Fed konuşmacısını bekliyor.

Bakır Çin'in teşvik beklentisiyle bir ayın zirvesine yaklaştı

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, büyük ithalatçı Çin'deki ekonomik toparlanmaya ilişkin artan iyimserliğin etkisiyle Pazartesi günü yükseldi ve bir ayın en yüksek seviyesine yaklaştı.

Bakır vadeli işlemleri %0,3 artışla pound başına 3,8628 dolara yükseldi.

Hükümet yavaşlayan ekonomik toparlanmayı desteklemek için harekete geçerken, piyasalar Pekin'den, özellikle de Çin'in emlak piyasasına yönelik daha fazla teşvik önlemi bekliyor. Çin bankalarının yuan mevduat faizlerini düşürdüğü görülürken, Halk Bankası da bazı ipotek gerekliliklerini gevşetti.

Emlak piyasasına yönelik duyarlılık, kuşatılmış geliştirici Country Garden Holdings'in (HK: 2007 ) borçlularla bazı ödemeleri ertelemek için anlaşmaya varmasıyla da desteklendi .

Bu haftanın odak noktası aynı zamanda dünyanın en büyük bakır ithalatçısı hakkında daha fazla ipucu sunacak olan Çin ticaret ve enflasyon verileri olacak.10 görüntüleme0 yorum
bottom of page