top of page

Altın fiyatları faiz indirimi belirsizliği nedeniyle istikrarlı seyrediyor; Bakır Çin'deki kazanımlarla soğuyor.

Altın fiyatları Çarşamba günü Asya ticaretinde düşüş yaşadı ve piyasaların bu yıl ABD'deki faiz indirimlerine ilişkin belirsizliğin artmasıyla geçen hafta oluşturduğu işlem aralığına sadık kaldı.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, Çin'e yönelik artan iyimserliğin bu hafta başında büyük kazanımlar sağlamasının ardından bir miktar düşüş yaşadı.

Altın, yatırımcıların Fed'in Mart 2024'te faiz indirimine gideceği yönündeki bahisleri istikrarlı bir şekilde fiyatlandırmaya başlamasıyla bu ayın başlarında ons başına 2.000 dolara kadar düşerek 2024'e zayıf bir başlangıç ​​yaptı.

Ancak sarı metal, özellikle Orta Doğu'daki jeopolitik koşulların kötüleşmesiyle birlikte güvenli liman talebinin artmasıyla toparlandı. Bu toparlanma aynı zamanda altının geçen hafta ons başına 2.000 ila 2.050 dolar arasında bir işlem aralığı oluşturmasına da yol açtı.

Spot altın %0,3 düşüşle ons başına 2.023,92 dolara gerilerken, Şubat ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 00:17'de (05:17 GMT) %0,1 düşüşle ons başına 2.024,65 dolara geriledi.

Çarşamba günü altı haftanın en yüksek seviyelerine yakın işlem gören doların güçlenmesi de altın fiyatları üzerinde baskı yarattı.

ABD ekonomik verileri ve Fed toplantısı bekleniyor

Metal piyasaları artık Fed'in bu yıl faiz indirimine ne zaman başlayabileceği konusunda daha fazla ipucu arıyordu.

Perşembe günü açıklanacak dördüncü çeyrek gayri safi yurtiçi hasıla verilerinin ABD ekonomik büyümesinde bir miktar yavaşlama göstermesi beklenirken, Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan PCE fiyat endeksi verilerinin Cuma günü açıklanması ve enflasyonun Aralık ayında sabit kaldığını yinelemesi bekleniyor.

Veriler, Fed'in 2024'teki ilk toplantısından sadece birkaç gün önce geldi ; burada merkez bankasının faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor. Ancak planlanan faiz indirimlerine ilişkin ipuçları yakından takip edilecek.

Altın fiyatlarının bu yıl düşen faiz oranlarından eninde sonunda faydalanması beklenirken, özellikle Fed'in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutması halinde, yakın vadede muhtemelen zayıf bir performans görecekler.

Yüksek faiz oranları altına yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırıyor ve bu da sarı metalin çekiciliğini azaltıyor. Ancak altın, İsrail-Hamas savaşının patlak vermesinin ardından güvenli liman talebinden faydalanarak 2023'te yine de yaklaşık %10'luk bir kazanç elde etmeyi başardı.

ABD öncülüğündeki güçler ile İran yanlısı Husi grubu arasında Kızıldeniz'e sıçradığı anlaşılan çatışmanın devam eden tırmanışı, hâlâ geleneksel güvenli liman varlıklarına olan talebi bir miktar beslemeye devam ediyor.

Bakır fiyatları Çin kaynaklı kazanımların ardından düşüşte

Mart ayında vadesi dolan bakır vadeli işlemleri yüzde 0,2 düşüşle pound başına 3,7983 dolara geriledi ancak bu hafta yüzde 0,3 artışla işlem görüyordu.

Çin'de daha planlı teşvik önlemlerine ilişkin raporlar, dünyanın en büyük bakır ithalatçısında ekonomik toparlanma umutlarının artmasıyla birlikte, bakır fiyatlarının bu hafta neredeyse iki ayın en düşük seviyesinden keskin bir şekilde toparlanmasına yardımcı oldu.

Yine de bakır 2024'e zayıf bir başlangıç ​​yaptı; zira Aralık ayındaki ekonomik veriler Çin'in ekonomik büyümesinde çok az iyileşme gösterdi. Çin'in talebinin yavaşlayacağına ilişkin korkular, son iki yılda bakır fiyatları üzerinde önemli bir ağırlık oluşturdu.


3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page