top of page

Altın Fiyatları Fed Faiz Riski Arttıkça Haftalık Kayıp Görüyor

Altın fiyatları Cuma günü hafifçe düştü ve ABD Merkez Bankası'nın ABD faiz oranlarının doları artırması yönünde şahin sinyalleri vermesiyle haftayı düşük kapatmaya ayarlandı.
Spot altın 23:03 ET'ye (03:03 GMT) kadar %0,1 düşerek ons ​​başına 1.756,59$'a düşerken, altın vadeli işlemleri benzer bir düşüşle 1.769,70$'a düştü. Her iki enstrüman da beş seansın tamamında düştükten sonra bu hafta yaklaşık %2,6 kaybedecek şekilde ayarlandı.
Dolar endeksi , Federal Rezerv yetkililerinin, bankanın kontrolden çıkmış enflasyonu düşürmek için bu yıl faiz oranlarını keskin bir şekilde artıracağına ilişkin yorumlarıyla desteklendi . St. Louis Fed Başkanı James Bullard Perşembe günü yaptığı açıklamada, şu anda Eylül ayında art arda üçüncü 75 baz puanlık (bps) faiz artışını desteklediğini söyledi.
San Francisco Fed Başkanı Mary Daly de Fed'in bir sonraki toplantısında 50 ila 75 baz puanlık potansiyel bir artışa işaret etti ve faizleri yıl sonuna kadar %3'ün üzerinde tutma hedefiyle belirledi.
Onların yorumları , Çarşamba günü Fed'in Temmuz toplantısının tutanaklarının , merkez bankası üyelerinin çoğunun enflasyonla mücadele için önemli ölçüde faiz artırmayı desteklediğini göstermesinin ardından geldi .
Bu, çoğu metal fiyatını baskılayarak doları hafta için kazanma rotasına soktu. Bu yıl yükselen faiz oranları, doların tercih edilen güvenli liman olarak altını büyük ölçüde solladığını ve Rusya-Ukrayna krizinin başlangıcında elde ettiği kazanımların sarı metalini tükettiğini gördü.
Platin vadeli işlemleri Cuma günü %0,1 düşerken, gümüş %0,8 düştü.
Endüstriyel metaller arasında bakır vadeli işlemleri Cuma günü hafifçe düştü ve Çin'den gelen zayıf endüstriyel üretim verilerinin ardından bu hafta %1'in üzerinde kayıp yaşadı.
Çin, dünyanın en büyük kırmızı metal ithalatçısı ve şu anda bir dizi COVID-19 karantinasının ardından fabrika faaliyetlerini desteklemek için mücadele ediyor.
Ülkenin devasa emlak piyasasındaki sıkıntı, orta vadede bakır ve diğer endüstriyel metallerin fiyatlarına ağırlık vermesi muhtemel olan ekonomi için daha fazla ters rüzgara neden oluyor.


5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page