top of page

Altın fiyatları, Fed'in şahin korkularının devam etmesiyle düşüşte.

Altın fiyatları Pazartesi günü hafif düştü ve Fed'in faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı konusunda uyarmasının ardından zayıflığın devam etmesiyle birlikte dolardaki güçlenme ve getiriler de baskı oluşturdu.

Sarı metal, ABD'de yüksek faiz oranları beklentisinin çekiciliğini azaltması nedeniyle son haftalarda büyük ölçüde aralıklı işlem gördü. Fed geçen hafta faiz oranlarının bu yıl daha da artabileceği ve 2023'te beklenenden daha düşük bir marjla düşerek muhtemelen %5'in üzerinde kalacağı konusunda uyarmıştı.

Getiri getirmeyen varlığa yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırdığı göz önüne alındığında, daha yüksek faiz oranları ihtimali altın için kötü bir işaret. Bu ticaret geçen yıl altını olumsuz etkiledi ve sarı metaldeki büyük toparlanmayı sınırladı.

Spot altın yüzde 0,1 düşüşle ons başına 1.924,06 dolara gerilerken, Aralık ayında vadesi dolacak altın vadeli işlemleri TSİ 23:46 itibarıyla ons başına yüzde 0,1 düşüşle 1.943,30 dolara geriledi.

ABD hükümetinin kapanma korkusu sınırlı destek sağlıyor

Artan faiz oranları, yatırımcıların altın yerine güvenli liman olarak büyük ölçüde dolara bağlı kalmasına da yol açtı. Bu durum, küresel ekonomik koşullar kötüleşiyor gibi görünse de altına yönelik duyarlılığın büyük ölçüde sessiz kalmasına neden oldu.

Büyük ekonomiler, bu yıl büyümeyi engelleyebilecek yüksek petrol fiyatlarının etkisiyle enflasyonda yeniden canlanmayla karşı karşıya.

Yine de sarı metal, ABD hükümetinin kapanmasına ilişkin artan korkuların ortasında son seanslarda bir miktar destek buldu.

Kongre'nin, hükümetin kapanmasını önleyecek bir harcama planına izin vermek için bir haftadan az bir süresi var; bunun dışında, hükümet altyapısının büyük bir kısmının faaliyetinin durması bekleniyor.

Ancak böyle bir senaryo korkunç görünse de, tarihsel olarak altına çok az destek sağladı. Sarı metal, 2018-2019'daki hükümet kapanması sırasında zar zor 20 dolar kazandı; bu, 35 günle tarihteki en uzun süreli kapanıştı.

Bakır, Çin'deki gayrimenkul endişeleri nedeniyle sessiz kaldı

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, büyük ithalatçı Çin'deki ekonomik olumsuzlukların artacağı yönündeki endişelerin artmasıyla Pazartesi günü çok az hareket etti.

Bakır vadeli işlemleri önceki haftayı hafif düşüşle kapattıktan sonra pound başına 3,6947 dolarda sabitlendi.

Çin'in emlak piyasasına ilişkin endişeler, zor durumdaki geliştirici China Evergrande Group'un (HK: 3333 ) bir birimle ilgili devam eden hükümet soruşturması nedeniyle yeni borç veremeyeceğini söylemesinin ardından Pazartesi günü öne çıktı .

Bu durum, emlak piyasasındaki borçların daha geniş çapta dondurulacağı yönündeki endişeleri artırdı ve bunun Çin ekonomisi için vahim sonuçlara yol açabileceği düşünülüyor. Sektör üç yıldır devam eden nakit sıkıntısıyla mücadele ediyor ve Pekin'den sınırlı mali destek görüyor.

Emlak piyasası, Çin'in genel ekonomik büyümesinin yaklaşık dörtte birini oluşturuyor ve aynı zamanda bakır talebinin de önemli bir itici gücü.

Bu haftanın odak noktası aynı zamanda iş faaliyetlerine ilişkin daha fazla ipucu için Cuma günü yayınlanacak olan Çinli satın alma yöneticileri endeks verileri olacak .


6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page