top of page

Altın fiyatları, Fed'in şahin korkularıyla düşüşte

Altın fiyatları Çarşamba günü, yatırımcıların Fed'in günün ilerleyen saatlerinde açıklayacağı faiz oranı kararı öncesinde büyük bahislerden uzak durması ve enflasyondaki son yükselişin potansiyel olarak şahin bir sonuca ilişkin endişeleri artırmasıyla hafif düştü.


Fed toplantısı öncesinde artan belirsizlik, altının son seanslarda bazı teklifler yakalamasına ve fiyatların ons başına 1.900 dolar seviyesinin oldukça üzerinde kalmasına yardımcı oldu. Ancak daha büyük kazanımlar , altı ayın en yüksek seviyelerine yakın işlem gören doların güçlenmesiyle sınırlı kaldı .


Spot altın %0,1 düşüşle ons başına 1.930,22 dolara gerilerken, Aralık ayında vadesi dolacak altın vadeli işlemleri TSİ 00:28'de (04:28 GMT) %0,1 düşüşle ons başına 1.950,95 dolara geriledi.


Piyasaların Fed'in şahin görünümüne hazır olması nedeniyle güçlenen ABD Hazine tahvil getirileri de altın üzerinde baskı yarattı.


Fed'in duraklaması bekleniyor ancak enflasyon şahin bir görünüme işaret ediyor

Fed'in Çarşamba günü ilerleyen saatlerde yapacağı iki günlük toplantı sonrasında faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor .


Ancak son zamanlarda yüksek petrol fiyatlarından kaynaklanan enflasyondaki yükseliş, merkez bankasının daha şahin bir bakış açısına sahip olmasına neden olabilir. Fed bu yıl en az bir faiz artırımına daha kapıyı açık bıraktı ve bunun sinyalini günün ilerleyen saatlerinde verebilir.


Fed daha fazla artış sinyali vermese bile, faiz oranlarını en azından 2024 ortasına kadar 20 yılın en yüksek seviyelerinde tutması bekleniyor ; bu da altın ve diğer getirili olmayan varlıklar için sessiz bir görünüm sunuyor.


Yüksek faiz oranları, geçen yıl sarı metali hırpalayan altına yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırıyor.


Fed'in yanı sıra İngiltere ve Japonya'daki faiz oranı kararları da bu hafta gündemde.


Bakırın kenarları düştü, daha fazla Çin işareti bekleniyor

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları Çarşamba günü hafif düşüş yaşadı ve doların baskısı ve büyük ithalatçı Çin'e ilişkin belirsizlik nedeniyle kayıplarını art arda dördüncü seansa taşıdı.


Bakır vadeli işlemleri %0,3 düşüşle pound başına 3,7428 dolara geriledi.


Çin Halk Bankası, genel olarak beklendiği gibi Çarşamba günü kilit kredi faiz oranlarını rekor düşük seviyelerde tuttu. Ancak merkez bankasının, yavaşlayan ekonomik toparlanmayı desteklemek için harekete geçerken likidite önlemlerini de sürdürdüğü görülüyor.


Ağustos ayındaki okumaların bazı iyileşme işaretleri göstermesinin ardından, önümüzdeki haftanın odak noktası Eylül ayı Çin ticari faaliyet verileri olacak. Ancak Çin'deki ekonomik yavaşlamaya ilişkin endişeler geçen yıl bakır fiyatlarını büyük ölçüde olumsuz etkiledi.6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page