top of page

Altın fiyatları, Fed'in şahin riskleri nedeniyle zayıfladı ancak 1.900 dolar seviyesinde kaldı

Altın fiyatları Cuma günü, yatırımcıların Jackson Hole Sempozyumu'ndan ABD para politikasına ilişkin daha fazla sinyal gelmesi öncesinde büyük ölçüde doları tercih etmesiyle hafif düştü, ancak büyümedeki zayıflama işaretleri altını hala önemli seviyelerin üzerinde tutuyor.

Altın da Ağustos başında gördüğü beş ayın en düşük seviyelerinden toparlanarak son beş haftanın ilk olumlu haftasını yaşamaya hazırlanıyor. Cuma günkü kayıplara rağmen spot fiyatlar da yakından takip edilen ons başına 1.900$ seviyesini korudu.

Yine de sarı metalin görünümü, ABD faiz oranlarının yükseleceği beklentisi nedeniyle bulanık olmaya devam ediyor. Dolar Cuma günü iki aydan fazla bir sürenin en yüksek seviyesinde seyrederken, Hazine getirileri de yeniden onlarca yılın en yüksek seviyelerine doğru yükseldi .

İki Federal Reserve yetkilisi de tahvil getirilerindeki son yükselişi desteklediklerini belirterek, bunun ABD ekonomisinin daha da soğumasına ve enflasyonun kontrolden çıkmasına yardımcı olduğunu belirtti.

Spot altın yüzde 0,1 düşüşle ons başına 1.914,08 dolara gerilerken, Aralık ayında vadesi dolacak altın vadeli işlemleri TSİ 00:30 itibarıyla ons başına yüzde 0,3 düşüşle 1.941,95 dolara geriledi.

Jackson Hole ve Powell'ın konuşması odakta

Piyasalar artık doğrudan Fed Başkanı Jerome Powell'ın günün ilerleyen saatlerinde Jackson Hole'da yapacağı konuşmaya odaklanmış durumda .

Yatırımcılar, ABD enflasyonunun yapışkan kalmaya devam etmesi ve son verilerin işgücü piyasasındaki güçlenmenin devam ettiğini göstermesi nedeniyle Fed başkanının potansiyel olarak şahin sinyaller vermesi nedeniyle büyük ölçüde tedirgin oldu.

Diğer veriler de ABD'deki iş aktivitesinde bir yavaşlama olduğunu gösterirken , piyasalar hâlâ Fed başkanının ABD faiz oranları için uzun vadede daha yüksek bir görünüm önermesini bekliyor; bu da altın için kötü bir senaryo.

Artan faiz oranları geçtiğimiz yıl altını tutmanın fırsat maliyetini artırdı ve sarı metaldeki kazanımları sınırlı tuttu.

Ancak zayıf ticari faaliyet verilerinin Fed'in faiz oranlarını artırmaya devam etme konusunda sınırlı bir hareket alanına sahip olduğu yönündeki bahisleri teşvik etmesiyle altın bu hafta bir miktar destek buldu.

Bakır büyüme kaygılarından etkilendi, Çin PMI'ları odakta

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları Cuma günü düştü ve zayıf iş faaliyeti verilerinin küresel ekonomik büyümenin yavaşlayacağına ilişkin endişeleri artırmasıyla son kazanımlarının büyük bir kısmını da azalttı.

Bakır vadeli işlemleri yüzde 0,3 düşerek pound başına 3,7592 dolara geriledi ve bu hafta yüzde 1,4 artması bekleniyordu. Ancak vadeli işlemler hafta başında görülen yüksek seviyelerin oldukça altında işlem görüyor.

Piyasalar, zayıf imalat faaliyetleri ve yaklaşmakta olan emlak kriziyle mücadele ederken, dünyanın en büyük bakır ithalatçısının ekonomik koşullarının Ağustos ayına kadar iyileşip iyileşmeyeceğini izleyecek.9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page