top of page

Altın fiyatları, Fed'in 2024 faiz indirimi sinyali vermesiyle 2.000 doların üzerine çıktı.

Altın fiyatları Perşembe günü Asya ticaretinde kilit seviyelerin üzerine yükseldi ve Federal Reserve'ün faiz oranlarını artırmayı bitirdiğini ve 2024'te borçlanma maliyetlerinin düşeceğini öngörmesinin ardından önceki seanstan elde ettiği kazançlarını sürdürdü.

Merkez bankası , yaygın olarak beklendiği gibi faiz oranlarını sabit tuttu ve enflasyonun yıllık %2 hedefine geri getirilmesine yönelik net ilerlemeye işaret ederek, 2024'te faiz oranlarını muhtemelen beklenenden daha yüksek bir marjla düşüreceğini söyledi.

Bu hamle, Fed'in kesintilerinin potansiyel zamanlamasına ilişkin yaygın spekülasyonları tetikledi ve aynı zamanda dolarda dört ayın en düşük seviyesine yaklaşan sert kayıplara da yol açtı.

Altın bu ticaretten fayda sağladı ve ABD'de faiz oranlarının düşmesi ihtimalinin sarı metalin cazibesini artırmasıyla imrenilen ons başına 2.000 dolar seviyesini yeniden yakaladı.

Spot altın %0,2 artışla ons başına 2.031,88 dolara yükselirken, Şubat ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 23:50'de (04:50 GMT) %2 artışla ons başına 2.046,45 dolara yükseldi.

Yine de sarı metal, piyasaların Fed'in faiz indirimine ne zaman başlayacağı konusunda belirsiz kalması nedeniyle bu ayın başındaki ons başına 2.100 doların üzerindeki rekor zirvelerin oldukça altında kaldı.

Fed güvercin diyor ancak faiz indirimlerinin zamanlaması belirsiz

Fed, faiz oranlarının şu anda yüzde 5,4'te zirve yaptığını ve merkez bankasının 2024'te faiz oranlarını en az üç kez yüzde 4,6'ya düşüreceğini söyledi. Fed Başkanı Powell, enflasyona karşı zafer ilan etmek için henüz çok erken olduğunu ancak 2023 için hâlâ daha düşük bir enflasyon görünümü öngördüğünü söyledi.

Fed'in güvercin sinyali, bankanın faiz indirimine ne zaman başlayacağına dair spekülasyonların artmasına yol açtı. Fed fon vadeli işlemleri fiyatları, yatırımcıların Fed'in Mart 2024'te faiz oranlarını 25 baz puan düşürme ihtimalini %70'in üzerinde fiyatladıklarını gösterdi.

Yatırımcılar ayrıca Mayıs ayında bir başka 25 baz puanlık indirim için %67 şansı değerlendiriyor.

Ancak faiz indirimlerine ilişkin belirsizliğin önümüzdeki aylarda iyimserliği azaltması bekleniyor, özellikle de ABD ekonomisindeki güç hâlâ enflasyon artışlarını tetikleyebildiğinden. Son veriler, tüketici fiyat endeksi enflasyonunun Kasım ayında sabit kaldığını, ancak işgücü piyasasının da güçlü kaldığını gösterdi.

Daha yüksek oranlar altına yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırıyor ve geçen yıl sarı metali hırpalamıştı.

Faiz oranlarının düşme ihtimali, ABD ekonomisinin yumuşak inişine ilişkin artan iyimserliğin ortasında ortaya çıkarken, küresel ekonomik koşullardaki (özellikle Avrupa ve Çin'de) daha fazla kötüleşme, altına yönelik güvenli liman talebini de tetikleyebilir.

Çin'deki gerginliklerin Fed iyimserliğini azaltmasıyla bakır sessiz kaldı

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, en büyük ithalatçı Çin'deki ekonomik yavaşlamaya ilişkin devam eden endişelerin, faiz oranlarının düşmesine ilişkin iyimserliği büyük ölçüde dengelemesi nedeniyle Perşembe günü yatay seyretti.

Mart vadeli bakır vadeli işlemleri yüzde 0,1 düşüşle pound başına 3,8332 dolara geriledi. Bu büyük oranda doların zayıflamasından kaynaklansa da, Çarşamba gününden itibaren hâlâ %1,3'lük bir yükseliş üzerinde duruyorlardı.

Kasım ayındaki bir dizi zayıf ekonomik verinin ardından, piyasaların bakır talebindeki yavaşlamadan korkması nedeniyle Çin'e ilişkin endişeler devam etti. Çin enflasyonla mücadele bölgesine daha da girerken, borç verme faaliyeti de durgun kaldı.

Cuma günü endüstriyel üretim ve perakende satışlar nedeniyle artık odak noktası ülkeden gelen daha fazla ekonomik sinyal .


6 görüntüleme0 yorum
bottom of page